REKLAMA
Data dodania: 04.05.2012
Teraz nie tylko rondo, ale i tablica przypomina prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Przy rondzie Kaczyńskiego odsłonięto tablicę Kaczyńskiego
Udostępnij artykuł na Facebooku
Dwa lata po tragedii smoleńskiej, w Dzień Flagi Narodowej, odsłonięto pamiątkową tablicę twórcy tego święta – Lecha Kaczyńskiego. To drugi dowód wdzięczności piszan dla zmarłego tragicznie prezydenta.



Granitowa tablica o wymiarach 2 metry wysokości i metr szerokości kosztowała 19 tys.zł. Widnieją na niej dwa napisy: pierwszy jest cytatem z przemówienia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z 1977 roku: "Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej". Drugi napis głosi: "Pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego"

Wcześniej Lech Kaczyński stał się patronem ronda, przy którym odsłonięto tablicę (poczytać o tym można tutaj).

Uroczystości rozpoczęła msza święta, koncelebrowana przez biskupa pomocniczego Romualda Kamińskiego. Następnie, przy dźwiękach orkiestry strażackiej, wyruszył przemarsz w kierunku skweru przy ul. Kościuszki.

Tam odbyła się główna część ceremoniału. Poseł Jerzy Szmit oczytał list Jarosława Kaczyńskiego, w którym lider Prawa i Sprawiedliwości napisał min: „Tablica to ważny dowód pamięci o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim, a dla mnie osobiście to zarazem świadectwo pamięci o moim ukochanym bracie, o Marylce, o Przyjaciołach, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w tej największej od II wojny światowej tragedii, jaka dotknęła nasz kraj".

Przewodniczący komitetu budowy tablicy Andrzej Zadroga wyjaśnił ideę jej powstania.

– Warto odwoływać się do tych wszystkich, którzy traktują swoje powołanie jako służbę. Warto uczestniczyć wraz z nimi w różnego rodzaju dziełach i inicjatywach w imię dobra wspólnego. W przekonaniu komitetu Lech Kaczyński taką osobą był. Odwoływał się w sposób jednoznaczny do polityki, jako budowania dobra wspólnego, które wykracza poza lokalne rozumienie interesu, partykularnych odniesień – argumentował radny Gminy Pisz.

Po wysłuchaniu życiorysu Lecha Kaczyńskiego, odczytanego przez Waldemara Brendę przyszedł czas na poświęcenie i odsłonięcie tablicy. Ukoronowaniem uroczystości było złożenie kwiatów, wieńców i zniczy przez m.in.: burmistrza Pisza Jana Alickiego, wicestarostę Marka Wysockiego, Posła na Sejm RP Jerzego Szmita, przedstawicieli PiS, szkolnictwa, Gazety Polskiej i harcerzy.

















































































Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt