KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 10.03.2015
W marcu i kwietniu wybory
43 sołectwa czekają na sołtysów
Snopki jako pierwsze sołectwo w gminie Pisz pozna nazwisko nowego sołtysa - tam wybory gospodarza wsi zaplanowano na 11 marca 2015r. Jako ostatni powołany zostanie sołtys wsi Pogobie Średnie – termin wyborów zaplanowano we wsi na 15 kwietnia.

Kadencja sołtysa i rady sołeckiej trwa 4 lata. W marcu i kwietniu tego roku 43 sołectwa zreorganizują swoje struktury. Czy w świetle zmian w funkcjonowaniu świetlic wiejskich funkcja sołtysa to intratne stanowisko, czy może powód niepotrzebnych trosk o losy osób i mienia?

- Ja nie będę kandydował, mówi sołtys jednego z piskich sołectw (nazwiska nie publikujemy na prośbę rozmówcy) – Po co mi czuwać nad tym, aby rury nie popekały zimą, sprawdzać, czy ktoś nie zdemoluje świetlicy. Poza tym ludzie chcieliby abym coś załatwiał, ale dobrego słowa nie użyczysz. Niech sobie kto inny sołtysuje.

Optymistyczne podejście ma inny - świeży kandydat na sołtysa.

- Chciałbym coś zmienić w mojej wiosce, ulepszyć życie mieszkańcom. Tu od lat nic się nie zmieniło, nawet funduszu sołeckiego nie mamy. 

Co robi sołtys?

Sołtys wsi jest liderem społeczności. Jego zadania koncentrują się wokół pięciu podstawowych spraw. Po pierwsze - sołtys integruje wieś. Po drugie – reprezentuje wieś - na przykład podczas sesji rady miejskiej. Po trzecie - pobiera podatki od tych mieszkańców, którzy preferują bezpośrednią formę opłat. Po czwarte - sprawuje nadzór nad świetlicą wiejską, jeśli taka we wsi jest. Po piąte - zwołuje zebrania wiejskie

Czy to się opłaca?

Niektórzy mówią, że można się dorobić. Czy rzeczywiście? Raczej nie kwestia finansowa przeważa w decyzji o sprawowanie funkcji sołtysa. Według aktualnych stawek sołtys otrzymuje 105,99 zł za udział w sesji rady miejskiej, 75 zł kwartalnie jako zwrot za korzystanie z telefonu prywatnego w celach służbowych oraz 15% od kwoty pobranego podatku – rolnego, od nieruchomości, czy leśnego. Te ostatnie zarobki zależą zatem od rodzaju sołectwa i umiejętności przekonania mieszkańców do bezpośredniej formy płacenia podatku.

Sołtys z prawdziwego zdarzenia, który decyduje o rozwoju sołectwa, wkłada jednak znacznie więcej energii i pracy w swoją misję, niż otrzymuje. Zaangażowanie, pomoc, inicjatywa dobrego sołtysa często kilkukrotnie przeważają skromne „wynagrodzenie”.

Oto szczegółowy terminarz wyborów na sołtysów w Gminie Pisz:

Interesują Cię wybory w sołectwach? Warto zapoznać się z:

 

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt