Obecnie w jednostce Powiatowej Straży Pożarnej w Piszu istnieje 49 etatów. Rekrutacja wyłoni 5 kandydatów na stażystów. "Służba przygotowawcza w straży pożarnej trwa 3 lata - mówi młodszy ogniomistrz Mariusz Woźniak z Sekcji ds. Kadrowo-Organizacyjnych KPPSP w Piszu - jeżeli kandydat sprawdzi się, wówczas ma szansę na przejście do służby stałej. Proces ten wiąże się oczywiście z wieloma sprawdzianami zarówno wiedzy, jak też umiejętności sprawnościowych.
Teoretycznie o miejsce w straży może ubiegać się każdy - mężczyzna lub kobieta, kto posiada wykształcenie średnie i jest niekaranym obywatelem polskim. Teoretycznie, ponieważ w regulaminie rekrutacji szczegółowo opisano za co przyznawane są dodatkowe punkty. I tak krąg kandydatów zawęża m.in. wykształcenie kierunkowe - technik lub inżynier pożarnictwa, wyszkolenie pożarnicze w Ochotniczej Straży Pożarnej, uprawnienia ratownika medycznego, prawo jazdy kat. C, CE, DE, itp.
Po I etapie, którym jest sprawdzenie dokumentacji i ocena wykształcenia, wyszkolenia i umiejętności kandydatów, rozpocznie się test sprawności fizycznej - mówi kapitan Józef Baranowski, oficer prasowy KPPSP w Piszu - najpierw próba wydolnościowa tzw. metodą harwardzką, tj. wchodzenie przez 5 minut na stopień wysokości 40 cm. Po niej podciąganie na drążku, bieg na 50 m i 1000 m w określonym czasie. Granice czasowe ustalono osobno dla mężczyzn i kobiet.
Etap III to prawdziwa próba dla przyszłego strażaka - sprawdzian z lęku wysokości - wejście na 20 metrową drabinę ustawioną pod katem 75 stopni i zejście z niej oraz pływanie - 50 m w czasie nie dłuższym niż 60 s. Kolejne etapy obejmują pisemny test wiedzy z funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej i Państwowej Straży Pożarnej oraz rozmowę kwalifikacyjną.
Sprawa dość skomplikowana, ale też niełatwa jest służba w straży pożarnej, gdzie każdego dnia liczy się refleks, myślenie analityczne i wyjątkowa sprawność fizyczna.
Dokumenty rekrutacyjne znajdują się na stronie
http://www.straz.pisz.pl/informacje/6/nabor-do-sluzby