1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto uchwalone 10 lat temu. Przez dekadę dowiadywaliśmy się o bohaterach, którzy nie gościli na kartach historii przez długie lata. Poznaliśmy Inkę, Zagończyka, Łupaszkę.. i wielu innych walczących w konspiracji antykomunistycznej.
Dla upamiętnienia zasług bohaterów, dla podkreślenia wagi ich czynów, dla wyrażenia patriotyzmu w szkołach zorganizowane zostały tzw. żywe lekcje historii.
Uczniów Sp nr 2 i Sp nr 4 w Piszu odwiedziła Grupa Edukacji Historycznej Reduta Kurpiowska.
W spotkaniu wziął udział major Antoni Zienkiewicz pseudonim "Cichy".
Urodzony 1923r. major Antoni Zienkiewicz, we wrześniu 1939 r. włączył się w działalność konspiracyjną. W 1941 roku przystąpił do Związku Walki Zbrojnej, przekształconego w 1942 roku w Armię Krajową. W związku z działalnością antysowiecką w 1948 roku został aresztowany przez UB, przetrzymywany w więzieniu w Ostrołęce i Warszawie, skazany na 5 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do patriotycznych uniesień w pieśni. Na scenie PDK wystąpił Norbert Smoła Smoliński.
Na Leśnej, tradycyjnie 1 marca odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.