Znicze są nie tylko nieodłącznym elementem, który pomaga nam w Święto Zmarłych uczcić pamięć o tych, którzy odeszli. To także sposób, by poza dniem Wszystkich Świętych udać się na cmentarz i w ten sposób podkreślić, jak szczególne miejsce w naszej pamięci zajmuje nieobecna już z nami osoba.
Zainteresowanie zniczami ma swój kulminacyjny punkt zazwyczaj tuż przed Świętem Zmarłych. Wiele osób zaopatruje się w nie często na ostatnią chwilę, na przykład tuż przed wejściem na cmentarz. Wtedy to spośród naprawdę ogromnej liczby oferowanych zniczy trudno jest wybrać taki, który będzie w pełni spełniał nasze oczekiwania, co do trwałości i długości dawania światła. O dobrym wyborze zniczy powinny decydować nie tylko ich barwy, ale także rodzaj wkładu i materiał obudowy, grubość knota oraz sposób, dzięki któremu znicz daje światło. Nie ma co ukrywać, że w kwestii zniczy istotna jest także ich cena – tym bardziej, że większość z nas musi ich zakupić naprawdę dużo. Dlatego też, by kupno zniczy było efektywne, dobrze jest przyjrzeć się ofercie wcześniej i dokonać rozsądnych zakupów. Oryginalne znicze, które są trwałe i dobrze się prezentują na nagrobku, pozwolą podkreślić wyjątkowość chwil. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając znicze? O tym w dalszej części artykułu.
Rozpalenie zniczy na cmentarzu – skąd wzięła się tradycja
Dziś palenie zniczy to wyraz szacunku żywych dla tych, którzy już odeszli. Jest w tej ceremonii coś magicznego, głównie za sprawą zadumy, która towarzyszy takiej chwili. Tradycja rozpalenia zniczy na grobie pochodzi z czasów pogańskich i towarzyszyła ceremonii dziadów, podczas której wywoływano duchy zmarłych przodków. Wtedy to przy mogiłach zmarłych czy na rozstajach dróg rozpalano ogniska – miały być one drogowskazem dla wszystkich zbłąkanych dusz. Dziś znicze są symbolem tych ognisk i według tradycji chrześcijańskiej to symbolem nadziei na nowe życie. Akt palenia zniczy to dla nas żyjących symbol pamięci o wszystkich, którzy są w naszej pamięci, a odeszli z tego świata. W tej kwestii mamy też o wiele więcej opcji do wyboru niż mieli ich w tym względzie nasi przodkowie.
Tradycyjne znicze ceramiczne to nie wszystko
Tak jak w każdej ofercie produktowej, tak również jeśli chodzi o znicze panują pewne mody. Przed długi czas jako jedyne dostępne były znicze ceramiczne gliniane, które znów cieszą się większą popularnością. Są estetyczne i ekologiczne, jednak ich minusem niestety jest to, że nie mają żadnej osłony, w związku z czym możliwe jest ich palenie tylko przy ładnej pogodzie. Potem pojawiły się obecne do dziś znicze plastikowe o różnych kolorach osłon często z możliwością wymiany wkładu parafinowego. Dzięki temu nie trzeba kupować całego znicza, wystarczy po jego wypaleniu się, zainwestować we wkłady. Takie znicze są lekkie, co niestety można uznać za minus przy bardzo wietrznej pogodzie, niestraszny im natomiast deszcz, gdyż ich knot jest osłonięty. Oprócz zniczy plastikowych równie często wybierane są znicze szklane. One także występują w różnych kolorach. Mają także różne kształty, co również skutecznie zachęca do ich kupna. Znicz szklany jest cięższy niż plastikowy, jest więc bardziej stabilny podczas wietrznej pogody. Takie znicze to również możliwość wymiany wkładu. Wszystkie opisane wyżej znicze trzeba tradycyjnie podpalić – warto pamiętać o tym, że gruby knot to silny ogień odporny na podmuchy wiatru. W ofercie producentów zniczy są też rozwiązania nowoczesne, które nie tylko wydłużają działanie znicza, ale i sprawiają, że nie trzeba ich zapalać, używając zapalniczki czy zapałek. O nich poniżej.
Znicz – rozwiązania nowoczesne
Do nowoczesnych rozwiązań na rynku zniczy należą:
- znicze solarne – są ładowane energią słoneczną dzięki umieszczeniu w nich minipaneli solarnych, cena ich nie jest wysoka, za to trwałość to nawet kilka lat,
- znicze elektryczne (znicze z diodą LED) – są zasilane bateriami (najczęściej paluszkami), w tej opcji omija nas walka z wiatrem podczas zapalania znicza.
Znicze na cmentarz to bardzo bogata oferta, z którą zapoznać się możesz na
https://allegrolokalnie.pl/oferty/wszystkich-swietych/znicze-256450. Podczas wyboru światełka pamięci warto wziąć pod uwagę nie tylko jego walory estetyczne, ale również aspekty praktyczne i ekonomiczne.