KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 02.03.2023  |  wyświetlenia: 55553
Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
1 marca w Piszu odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. św Jana Chrzciciela w Piszu. Po mszy złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Wolności.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Posłowie na Sejm RP Iwona Arent, Wojciech Kossakowski, Jerzy Małecki, Zbigniew Ziejewski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony terytorialnej pułk. Jarosław Kowalski, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jolanta Piotrowska, a także przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej. Obecny był Starosta Piski, burmistrzowie gmin powiatu piskiego a także przedstawiciele instytucji, delegacje stowarzyszeń i szkół.
Udostępnij tę galerię na Facebooku  
Opinie i komentarze

Komentarze (7)

Na kolana czworaki

Polecam zapoznać się z historią żołnierzy

niezłomnych. Polecam też obejrzeć film na YouTube o Piskiej katowni może temat się rozjaśni.

Film wspomina bardzo przykre czasy. Pokazuje prawdę z jednej strony. Należy poszukać ludzi, którzy żyli w tamtych czasach i zapytać o opinię na temat o tych, którzy byli katowani. Jaki był odbiór ludzi żyjących nie związanych z władzą.

Tak fałszuje się historię.

Sklejkę też chcieli wysadzić. Już niewielu żyje, którzy pamiętają, jak było. Pamięć jest konieczna, ale forma i przekaz dzieli.

Prawda dzisiaj jest bardzo często nie wygodna.

Tak. W latach powojennych nawet próbowali zaminować i wysadzić most kolejowy na rzece Pisie. Zrobił to dziś ładnie nazywany oddział "Roga". Proszę spytać jeżeli jeszcze kogoś znajdziecie o opinię na temat tego oddziału i jego dowódcy "Roga".

Nic nie szkodzi,ze nie bylo,pamiec sie zatrze,pamietajacych lub majacych watpliwosci sie oszkaluje i w ten sposob powstanie nowa historia majaca nowych bohaterow.

To w Piszu byli jacyś wyklęci?

Tak na gościnnych występach. Pełno było różnego rodzaju szabrowników, złodziei i innych podobnych typów. Teren opuszczony przez ludność zamieszkałą przed wojną i jeszcze nie zasiedlony przez nowych osiedleńców. Brak nowej władzy. Wywożono dobytek i co tylko pozostało po ludności tu zamieszkałej. Meble, garnki, maszyny rolnicze i inne przedmioty nadające się do użytku i handlu. Wywożono to z terenu Prus do Polski do celów własnych lub do handlu. Bo to było niemieckie tak wtedy to ocenialiśmy. A dzisiaj niektóre takie osoby nazywamy właśnie ..? Przez jedną władzę czyli tą powojenną uważani za złodziei, szabrowników, bandytów itp. Przez drugą władzę, która nastąpiła po zmianach ustrojowych w 1989 r jest uważana i przedstawiana jako ludzie zasługujący na wyróżnienie i są nazywani Żołnierzami Wyklętymi, Niezłomnymi itp. Nie chcę się rozpisywać bo jest to temat rzeka i bardzo drażliwy. Nie mam zamiaru dzielić i tak już podzielonego naszego społeczeństwa. A prawda jest taka, że zależy kto tę prawdę mówi ?!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt