KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 29.03.2019
Wzrost liczby pożarów w związku z wiosennym wypalaniem traw
W ciągu ostatniego miesiąca nasiliły się pożary traw. W świetle prawa takie działania podlegają karze aresztu lub grzywny.
Przełom zimy i wiosny to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. KPPSP w Piszu potwierdza wzrost interwencji związanych z gaszeniem traw.
Najwięcej pożarów traw powstaje na początku roku, w marcu i kwietniu - mówi st. kpt. Grzegorz Kuliś, oficer prasowy KPPSP w Piszu - W marcu odnotowaliśmy już 12 takich przypadków. Nasze  jednostki wyjeżdżały głownie na tereny w gminie Orzysz i Biała Piska.
Najwięcej pożarów traw w Polsce odnotowano właśnie w marcu i kwietniu, łącznie 25 345, co stanowiło 51% wszystkich pożarów traw w 2018 roku. W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 123 153 186 litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 52 minuty. Średnio co 10 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych.


Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie powiatu, łąki wraz z terenami upraw rolnych dość często sąsiadują z gruntami leśnymi. Ogień z suchych traw porastających nieużytki niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewia poważnie uszkadzając. Ogień powoduje straty ekologiczne- pożary traw niszczą faunę i florę.

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie.
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt