Pojezierze Mazurskie nie przez przypadek jest nazywane Krainą Tysiąca Jezior. Warmia i Mazury to idealne miejsce do uprawiania wielu sportów, zwłaszcza wodnych. Kilka z dyscyplin zobaczymy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y
3000 jezior, z czego dwa tysiące o powierzchni większej niż hektar. Mówiąc wprost, jest gdzie uprawiać sporty wodne i spędzać wolny czas nad wodą. Na Warmii i Mazurach aż prosi się o aktywny, sportowy tryb życia. Na jeziorach i otwartych akwenach można uprawiać wiele dyscyplin sportowych, a część z nich jest bardzo szanowana, o czym świadczą polskie medale na Igrzyskach Olimpijskich. Przedstawiamy naszą listę sportów, które mogą nas przenieść z Mazur do Tokio 2020.
Złote wiosła
Historia wioślarstwa jest bardzo długa, bo ludzie w czasach zamierzchłych przemieszali się po rzekach, jeziorach małymi drewnianymi łódkami. Jeśli chodzi o wioślarstwo na Igrzyskach Olimpijskich, to księga wspomnień także jest opasła. Po raz pierwszy ten sport pojawił się na igrzyskach w 1900 roku, czyli w drugiej nowożytnej edycji. Od tamtego czasu wioślarstwo fani mogli oglądać podczas każdych Igrzysk Olimpijskich. Warto zaznaczyć, że chodzi o męską odmianę, bo kobiety wiosłowały po raz pierwszy w Montrealu w 1976. Warto pamiętać, że wioślarstwo składa się z konkurencji, które określają liczbę zawodników „wiosłujących” oraz obecność lub brak tzw. sternika. Mamy więc do czynienia z wyścigami jedynek, dwójek, czwórek czy ósemek. Wioślarstwo to też sport z dużymi tradycjami w Polsce. W Letnich Igrzyskach Olimpijskich biało-czerwoni w historii zdobyli 18 medali, z czego aż 4 były złote.
Najwięcej medali olimpijskich
Więcej krążków z igrzysk przywieźli reprezentanci Polski w kajakarstwie. Jest tylko jeden minus i to poważny. Z 20 medali aż 13 były to krążki za najniższe miejsce na podium, a do tej pory biało-czerwoni nie mają na koncie ani jednego złotego medalu. Kajakarstwo w Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy pojawiło się w Paryżu w 1924 roku. Wtedy jednak było tylko sportem pokazowym. Konkurencje wprowadzono na stałe dopiero w Berlinie w 1936 roku. Co ciekawe dopiero w tym roku, w Tokio w tzw. kanadyjkach uczestniczyć będą także kobiety. Kajakarstwo dzielimy na klasyczne i górskie.
Dawnych wspomnień czar
Najbardziej klasyczną i popularną odmianą sportów uprawianych na lub w wodzie jest oczywiście pływanie. Polacy w historii zdobyli w sumie sześć medali, z czego jeden złoty. Ostatnie lata nie są już tak dobre, bo światowa czołówka wyraźnie „uciekła” polskim pływakom. Jeśli chodzi o pływanie na Igrzyskach Olimpijskich to mamy do czynienia z wieloma konkurencjami, a warto pamiętać, że większość z nich odbywa się na zamkniętym basenie. Są jednak dwie konkurencje sportowe, które odbywają się na otwartych akwenach. Chodzi o pływanie na dystansie 10 km mężczyzn i kobiet. W
Tokio 2020 dwudziestu pięciu najlepszych długodystansowców na świecie będzie pływało w akwenie w parku na wybrzeżu Odaiby.
Trudna rywalizacja na wodzie
Jeżeli wspominaliśmy o Mazurach, to pierwszym skojarzeniem może być żeglarstwo i odpoczynek na łódce. Z żeglarstwem także mamy do czynienia podczas Igrzysk Olimpijskich i pojawiło się one już w drugiej edycji tej największej sportowej imprezy na świecie. Jako ciekawostkę należy podać fakt, że do 1988 roku mężczyźni i kobiety stratowały razem. A jak Polsce szło w tej dyscyplinie? Raczej skromnie, bo mówimy tylko o 4 medalach w tym jedynym, jedynym złotym autorstwa Mateusza Kusznierewicza. Czy w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio uda się ten dorobek powiększyć? Zobaczymy. Na pewno szanse na to są, a wyniki igrzysk można obstawiać w zakładach bukmacherskich STS.
Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.