REKLAMA
ARTYKUŁ PARTNERA
Działalność gospodarcza – co musi wiedzieć początkujący przedsiębiorca?
Fot. freepik.com
Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to poważna i nierzadko trudna decyzja. Zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, ale jest też ogromną szansą na rozwój i sukces. Prowadzenie biznesu to ścieżka, która cały czas uczy czegoś nowego. Co musi wiedzieć każdy początkujący przedsiębiorca, zanim zacznie zarabiać na własny rachunek?
Działalność gospodarcza – co to jest?

Działalność gospodarcza to synonim firmy. Jest to określenie typu aktywności przedsiębiorców. Należą do nich m.in. producenci i handlowcy, którzy wykonują określone czynności w celu zarabiania pieniędzy. Można prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i pracować samodzielnie na własny rachunek, a także budować ogromne korporacje, zatrudniając licznych pracowników.

Przedsiębiorcy prowadzą działalności w sposób ciągły. Mają obowiązek rozliczania się z ZUS-em i urzędem skarbowym. Właściciel wykonuje pracę, identyfikując się swoim imieniem i nazwiskiem. Do wyboru ma kilka rodzajów opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych;
  • liniowy;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • kartę podatkową.

Ile kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?

Kwestią zastanawiającą wszystkie osoby zainteresowane prowadzeniem firmy są koszty działalności gospodarczej. Najpopularniejszym rodzajem przedsiębiorstwa jest JDG, którą da się założyć całkowicie za darmo. Uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nic nie kosztuje, dlatego tym nie trzeba się przejmować.

W przypadku spółek cywilnych sytuacja wygląda już nieco inaczej. Wtedy przedsiębiorcy muszą koniecznie wpłacić jakiś kapitał zakładowy, który zazwyczaj wynosi kilka tysięcy złotych. Kolejną kwestią są podatki, które obowiązują wszystkich właścicieli firm. Ich wysokość zależy od tego, jaki rodzaj opodatkowania wybiorą, a także od obrotów przedsiębiorstwa. Bierze się pod uwagę m.in. progi i ulgi, które u każdego mogą wyglądać inaczej.

Nie da się uniknąć składek ZUS. W początkowej fazie działalności obowiązują pewne obniżenia, ale później wysokość opłat zależy od dochodów przedsiębiorstwa. Jeśli nie przekraczają one 120 000 złotych rocznie, to zwykle oscylują w okolicach 1000 złotych. Gdy firma ma większe obroty, to składka jest wyższa proporcjonalnie do dochodów. Może wynosić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Nie da się podać konkretnych kwot, ponieważ każda działalność gospodarcza wymaga przeprowadzenia indywidualnych obliczeń.

Kolejnym kosztem prowadzenia firmy jest księgowość. To również kwestia bardzo trudna do oszacowania finansowo, ponieważ każdy specjalista ma swój własny cennik. Poza tym niektóre biznesy potrzebują kilku księgowych zatrudnionych na pełen etat, podczas gdy innym wystarcza kontakt z jedną osobą raz na jakiś czas.

Największe koszty ponoszą osoby, które dopiero wchodzą na rynek ze swoją działalnością. Wszystko zależy od specyfiki wykonywanej pracy, ale zazwyczaj niezbędne jest zakupienie sprzętów, wynajem lokalu czy zainwestowanie w marketing. Na szczęście te wymagające dziesiątek czy nawet setek tysięcy złotych przedsięwzięcia da się po części opłacić z różnych dotacji dla początkujących firm.

Unia Europejska chętnie wspiera młodych przedsiębiorców, dlatego warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Do pozyskania takich świadczeń zawsze potrzebny jest starannie opracowany biznesplan, który zakłada kolejne plany rozwojowe marki.

Poza tym szereg kosztów zależy od tego, czym zajmuje się dana firma. Niektórzy muszą kupować surowce do produkcji jakichś przedmiotów, a inni kosmetyki do wykonywania makijażów klientkom i klientom. Przedsiębiorstwa wymagają posiadania lokali o różnych powierzchniach, a niekiedy ogromnych hal magazynowych. Trzeba liczyć się z rachunkami za wodę czy prąd. Nie wolno zapominać o wypłatach dla potencjalnych pracowników.

Można zatem stwierdzić, że nie da się dokładnie określić kosztów prowadzenia firmy bez znajomości jej specyfiki i wymagań. Jedynie skupienie się na konkretnej branży i działalności gospodarczej daje szansę na oszacowanie kosztów miesięcznych i tych potrzebnych do startu.

Kto może założyć działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą w Polsce jest w stanie prowadzić każda osoba zdolna do czynności prawnych. Zaliczają się do tego nawet niepełnoletni, którzy mogą założyć JDG. Poza tym wolno im kupować udziały w spółkach. Wymaga to jedynie zgody rodzica lub opiekuna. Cudzoziemcy i emeryci również mają prawo założyć własny biznes.

W prowadzeniu firmy największe znaczenie mają nie wiek czy wkład własny, ale zaangażowanie, chęć rozwoju, ciężka praca i cierpliwość. Rzadko kiedy biznes staje się dochodowy już na samym początku. Zazwyczaj pierwszy okres jest dość wymagający i trzeba zdobyć zaufanie klientów czy partnerów na rynku. Osoby zaangażowane, konsekwentne i dążące do celu są w stanie osiągać satysfakcjonujące obroty.

Jak założyć własną firmę?

Założenie działalności gospodarczej jest dość proste. To proces znacznie łatwiejszy od prowadzenia i rozwijania biznesu. Da się to zrobić przez internet za pośrednictwem strony rządowej i profilu zaufanego. Każdy początkujący przedsiębiorca musi się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

We wniosku wpisuje się m.in. imię i nazwisko założyciela, nazwę firmy, adres, a także kod PKD. Ostatnia informacja odnosi się do zakresu wykonywanych przez firmę działań. Następnie wybiera się sposób opodatkowania, a niekiedy trzeba jeszcze ubiegać się o odpowiednie zgody od różnych organów. Gdy ktoś zamierza np. prowadzić restaurację czy sklep wielobranżowy, musi uzyskać koncesję uprawniającą do sprzedaży wyrobów alkoholowych. W dalszej kolejności można zająć się poszukiwaniem księgowych i odpowiednich dotacji.

Czy warto mieć konto firmowe w banku?

Każdy przedsiębiorca powinien założyć konto firmowe w banku, aby oddzielić finanse biznesowe od prywatnych. Sporo placówek oferuje darmowe prowadzenie rachunku po spełnieniu określonych wymagań, a na dodatek klienci mogą liczyć na premie dla nowych użytkowników. Nawet jeśli rachunek jest płatny, to zazwyczaj koszt miesięczny wynosi od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu złotych.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt