Marcin Obałek, to pomysłodawca Traktoriady – wyprawy Ursusem dokoła świata, organizator Polskiej Ekspedycji Amazońskiej. Podróżnik opowiadał dzieciom piskich podstawówek o bogactwie fauny, różnorodności krajobrazu, zdobyczach archeologicznych w Boliwii.
Z czego znana jest lama?- pytał Obałek młodą widownię. Nie chodziło o wełnę, ale o specyficzne zachowanie zwierzęcia. W sytuacjach zagrożenia pluje. To forma obrony przed największym wrogiem lamy – pumą. Dzięki ślinie, zmieszanej z treścią pokarmową i sokiem żołądkowym, lama podrażnia wzrok agresora i tym ratuje sobie życie.
Dzieci zobaczyły zdjęcia gejzerów, największego wulkanu Boliwii, słoną pustynię. Miały okazję posłuchać ciekawych opisów zróżnicowania pór roku w Boliwii.
- W Ameryce nie ma wiosny i jesieni, mówi Julka - uczennica piskiej Jedynki. - Są pory deszczowe i suche, jak u nas lato i zima.
- Mi najbardziej podobały się zwierzęta – kajmany i anakondy. W Ameryce mieszka taka duża ropucha Aga, dzieli się swoją wiedzą Michał. –No i są takie wielkie świnki morskie, trochę jak pieski.
-A w wodzie pływają delfiny, takie inne niż w naszym morzu – dodaje Ola.
Wykład w Muzeum doskonale wpasował się w obchody Pierwszego dnia wiosny – nie było tradycyjnych lekcji, jak na dzień wagarowicza przystało. Była jednak nauka geografii w akceptowalnym przez dzieci wydaniu.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze