REKLAMA
Data dodania: 24.05.2017  |  wyświetlenia: 45631  |   ROZWIŃ TREŚĆ ARTYKUŁU
Huraganowa noc w piskim muzeum
Huragan z lipca 2002 roku, który spustoszył region, cały czas trwa w pamięci piszan. O jego skutkach rozmawiano podczas Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Piskiej. W trakcie długiego spotkania ogłoszono m.in. kolejnego zdobywcę Smętka. Tytuł Osobowości Ziemi Piskiej za rok 2016 przyznano Pawłowi Niedźwieckiemu, fotografowi przyrody.

Trzecia edycja Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Piskiej była poświęcona wydarzeniu, które cały czas doskonale pamiętają mieszkańcy naszego regionu. W tym roku minie 15 lat od huraganu, który wyrządził największe szkody w polskich lasach po II wojnie światowej, niszcząc drzewostany w Puszczy Piskiej oraz innym kompleksach leśnych w północno-wschodniej Polsce.

Piscy muzealnicy zaprosili na spotkanie wiele osób, które doświadczyła wichura. Sporą grupę stanowili leśnicy, którzy bezpośrednio uczestniczyli w usuwaniu skutków. Robert Trąbka, nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz, objął patronat honorowy nad wydarzeniem. W swoim wystąpieniu przyznał, że doświadczenia leśników z Puszczy Piskiej sprawiły, że w ostatnich zmieniła się gospodarka w lasach państwowych. Korzystając z okazji, jeszcze raz dziękował, wszystkim osobom zaangażowanym w usuwanie skutków. Prelekcję o huraganie wygłosił Tadeusz Wiktorko, sekretarz Nadleśnictwa Pisz. Zebrani obejrzeli także film dokumentalny, przygotowany w 2003 roku na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Program piątkowego spotkania był bardzo bogaty. Skutki huraganu w Piszu zaprezentowano na zdjęciach zrobionych w 2002 roku przez Artura Zalewskiego. Poruszenie wywołał także amatorski film udostępniony przez piszanina Mirosława Wicika. Swoimi wspomnieniami podzielili się Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza, a także starosta piski Andrzej Nowicki. W okresie wakacyjnym w Muzeum Ziemi Piskiej będzie można obejrzeć wystawę „Huragan w naszej pamięci”, którą oficjalnie otworzyli dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeów Ziemi Piskiej, oraz nadleśniczy Robert Trąbka.

– Noc Muzeów cieszyła się  dużym zainteresowaniem piszan, szacujemy, że w piątek muzeów odwiedziło ponad 200 osób – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – To najlepszy dowód na to, że warto wspominać wydarzenia, które tworzą współczesną historię naszego miasta i regionu. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami czas oraz byli zaangażowani w organizację Nocy Muzeów. To było największe wydarzenie w muzeum w tym półroczu, które zarazem wpisywało się w organizowane przez nas obchody jubileuszu 650-lecia nadania miastu praw osadniczych i bartnych. Finałem będzie promocja pisma „Znad Pisy”, która odbędzie się 10 listopada. Zapraszam do uczestnictwa we wszystkich spotkaniach organizowanych przez naszą placówkę.

Uczestnicy Nocy Muzeów poznali laureata tytułu Osobowość Ziemi Piskiej za rok 2016. Muzealną nagrodę „Smętka”, przyznawaną za promocję Ziemi Piskiej oraz działalność na jej rzecz, otrzymał Paweł Niedźwiecki , który od kilku lat pasjonuje się fotografią przyrody. Jego zdjęcia przedstawiające zwierzęta z Puszczy Piskiej były nagradzane m.in. w ogólnopolskich konkursach. Werdykt do końca był trzymany w tajemnicy, a rozstrzygnięciem kapituły zaskoczony był nawet sam laureat. Niespodziankę stanowił także występ chóru Vox Matris, którzy wykonał dwa utwory specjalnie dla nagrodzonego.

Artystycznych prezentacji piątkowego wieczoru nie brakowało. Recital, składający się w dwóch części, dał akordeonista Rafał Górczyński. Duże brawa zebrały najmłodsze wykonawczynie, dziewczynki z zerówki „Promyczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu. Grupa przygotowywana przez wychowawczynię Krystynę Ociepę, zaprezentowała się w piosenkach o lesie. Najwytrwalsi goście muzealnego spotkania tuż przed godz. 22 obejrzeli spektakl uliczny „Huragan w Puszczy Piskiej”. Widowisko opracowały Agnieszka i Natalia Kucisz, a zatańczyły dzieci i młodzież uczestniczące w zajęciach Fabryki Kreatywności „Wonderland”. Znak do rozpoczęcia przedstawienia dali sygnaliści z Nadleśnictwa Pisz.

Uczestnikom Nocy Muzeów zaprezentowali się także laureaci Gminnego Konkursu Wielkanocnego „Pisanki, Kraszanki Wielkanocne”, który pod patronatem Muzeum Ziemi Piskiej przeprowadziła Szkoła Podstawowa w Trzonkach. Zwycięzców wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych byli w piątek także pracownicy muzeum. Dzień wcześniej obchodzono Międzynarodowy Dzień Muzealnika. Burmistrz Andrzej Szymborski złożył gratulacje na ręce dr Anety Karwowskiej, a w specjalnym liście przyznał, że piskie muzeum stało się ważnym ośrodkiem życia społecznego i placówka cieszy się uznaniem wśród lokalnej społeczności. Z okazji Nocy Muzeów burmistrz Pisza ufundował także tort.

Udostępnij to zdjęcie na Facebooku  
Komentuj na Facebooku - cały artykuł i galerię zdjęć
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt