KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 05.06.2017
Cenny dar dla muzeum
Mapa sprzed 130 lat w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej
Muzeum Ziemi Piskiej otrzymało cenny dar. Zbiory placówki powiększyła podróżna mapa Niemiec z 1881 roku, przekazana przez panią Ewę Strzałek. - Będzie stanowiła bardzo interesującą pozycję wśród muzealnych dokumentów i publikacji przedstawiających Prusy Wschodnie w XIX wieku – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Niezwykle cenne źródło wiedzy  o stanie dróg kołowych,  kolejowych i stacji pocztowych w Niemczech oraz państwach ościennych w drugiej połowie XIX wieku stanowi mapa przekazana w czwartek Muzeum Ziemi Piskiej. Mapa „Post – Reise – und Eisenbahn – Karte von Deutschland” została opracowana przez F. Handke, a wydana w wydawnictwie Carla Fleminga w Głogowie (Glogau) w 1881 roku.

–  Będzie stanowiła bardzo interesującą pozycję wśród muzealnych dokumentów i publikacji przedstawiających Prusy Wschodnie w XIX wieku – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Uwagę przykuwa bardzo dobry stan zachowania mapy. Ustaliliśmy, że wydawnictwa Carla Fleminga cechują się niezwykle starannym wykonaniem, a jedno z nich właśnie trafiło do muzeum.

Mapa jest w jest w formie składanej podklejonej płótnem, oprawiona w sztywne okładki z tłoczonymi ornamentami i złoconym nadrukiem. Do muzeum przekazała ją pani Ewa Strzałek, mieszkanka Warszawy, która od lat wypoczywa w okolicach Pisza. Jak przyznaje, mapa znajdowała się w jej rodzinnych zbiorach odkąd pamięta. Teraz będzie stanowiła bardzo interesującą pozycję wśród muzealnych dokumentów i publikacji przedstawiających historię naszego regionu. Dzisiejsze główne szlaki komunikacyjne na Mazurach można bez problemu odnaleźć na mapie sprzed ponad 130 lat.

Muzeum Ziemi Piskiej przyjmuje dary, które mogą powiększyć zbiory o ciekawe eksponaty, szczególnie jeśli są one ściśle związane z naszym regionem.

- Wszystkie są odpowiednio archiwizowane i zabezpieczane. Zapraszamy do współpracy piszan oraz turystów odwiedzających Mazury, którzy mają w swoich archiwach przedmioty, książki czy fotografie, świadczące o historii i o życiu mieszkańców tych terenów – dodaje dr Aneta Karwowska.

Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt