KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 17.03.2009
O Popiełuszce w Muzeum
O Popiełuszce w Muzeum
W 24 rocznicę śmierci Popiełuszki Muzeum Ziemi Piskiej zorganizowało wystawę pt. Sługa Boży Ks. Jerzy Popiełuszko (1947 - 1984). Muzeum przygotowało ekspozycję wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku.

W Muzeum Ziemi Piskiej otwarto wystawę pt. Sługa Boży Ks. Jerzy Popiełuszko (1947 - 1984). Muzeum przygotowało ekspozycję wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku. Podczas uroczystości otwarcia swój wykład o Popiełuszce wygłosił dr Krzysztof Sychowicz.

Otwarcie wystawy cieszyło się ze sporym zainteresowaniem.
Fot. Krzysztof Szyszkowski

Wystawa ta została po raz pierwszy zaprezentowana w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku przez białostocki IPN  w dwudziestą rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana. Ekspozycja przedstawia życie i działalność duszpasterską Popiełuszki, jego męczeńską śmierć oraz obraz idei „Zło dobrem zwyciężaj” - hasła opozycji antykomunistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych.

Warto przyjść zobaczyć zdjęcia, ale także listy do Ks. Popiełuszki - mówił Waldemar Brenda, kustosz Muzeum, podczas otwarcia ekspozycji. -Wiele z nich pisane było przez wiernych, przez sympatyków, przez osoby uczestniczące w mszach za ojczyznę.

Ale wśród nich są również takie, które są ewidentnym dowodem prowokacji służb bezpieczeństwa. Z wielkim zdumieniem zauważyłem, przygotowując tę wystawę, że jeden z tych listów jest tym samym listem, który na filmie, do którego ciągle się dzisiaj odwołujemy, czytała Joanna Szczepkowska. A zaczyna się od słów.. Ty faszysto.. Reszty nie zacytuję, za względu na obecność nieletnich - dodał Brenda. -Tego typu listy pokazują, jakim zagrożeniem dla władzy był ksiądz Jerzy.

Zwiedzający, którzy nie doświadczyli PRL, mogą prześledzić historię życia księdza, który przez komunistyczne służby traktowany był jako wróg numer jeden. Autorzy wystawy starali się ukazać napięcie między wierną kapłańską służbą Bogu i ludziom a postrzeganiem jej przez SB wyłącznie w kategoriach zagrożenia dla władz i komunistycznego ustroju.

Wystawę można obejrzeć do końca marca w Muzeum Ziemi Piskiej.
















Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt