REKLAMA
Data dodania: 15.07.2021
Plenerowa wystawa przed Muzeum Ziemi Piskiej
Przed Muzeum Ziemi Piskiej prezentowana jest wystawa „Pomniki wdzięczności – mitologizacja pamięci”.
Ekspozycja opowiada o zbrodniach wyrządzonych przez Armię Czerwoną na Warmii i Mazurach w 1945 r. oraz powojennej propagandzie komunistycznej, w którą wpisywały się tzw. pomniki wdzięczności.
Wystawa przygotowana przez historyków Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz  Polskiej Akademii Nauk omawia przebieg ofensywy w Prusach Wschodnich w 1945 r. oraz zbrodnie, których żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się na  podbijanych terenach. Oddzielny wątek poświęcono komunistycznej propagandzie, która utrwalała obraz zasług wojsk radzieckich. Jednym z przejawów były powstające w regionie tzw. pomniki wdzięczności.  

Prezentowane informacje i zdjęcia relacjonują działania militarne, ale także masowe morderstwa i gwałty ludności cywilnej oraz zniszczenia, grabieże i deportacje – mówi Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Po wojnie utarło się określenie o wyzwoleniu Warmii i Mazur. W opracowaniach z czasów PRL nie podejmowano jednak tematyki zbrodniczej działalności Armii Czerwonej, której wręcz wymagano od żołnierzy wchodzących na tereny niemieckie.

Pisz jest pierwszym miastem regionu, do którego wystawa trafiła po olsztyńskiej premierze. Wśród zgromadzonych materiałów są archiwalne zdjęcia z naszego miasta. Ekspozycję można oglądać do 13 sierpnia na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej. W muzeum można odebrać bezpłatną publikację towarzyszącą wystawie.

Źródło: MZP
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt