W 72 rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyła się uroczystość poświęcona wszystkim, którzy podczas II wojny światowej cierpieli i ginęli za wolną Polskę.
Dni Mikołajkowe w Piskim Domu Kultury to świetna zabawa dla dzieci i rodziców. Można było się o tym przekonać 6 grudnia, podczas spotkania z Mikołajami.
Wlać do naczynia z wodą roztopiony wosk, zastygłą formę oświetlić tak, aby rzucała cień – ten przypominać może wszystko, co marzy się młodej dziewczynie. Lanie wosku, to najpopularniejszy obrzęd andrzejkowy.
Choć oficjalna data 8 marca pojawiła się w 1911 roku, to rok wcześniej, dokładnie sto lat temu w Kopenhadze, Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Światowy Dzień Kobiet.
W środę rozpoczyna się czterdziestodniowy okres zadumy i wyciszenia. Zanim jednak posypiemy głowę popiołem czeka nas ostatkowa zabawa, inaczej zwana śledzikiem.
Kolor czerwony jeszcze do niedawna nie kojarzył nam się pozytywnie, lecz od kilku lat jego wieloznaczność uszczupliła się nieco. Dziś czerwień, to przede wszystkim kolor miłości!
Są takie dwa dni w styczniu, które pomimo mrozu panującego na zewnątrz, przepełnione są ciepłem. Mowa oczywiście o 21 i 22 stycznia, kiedy świętują babcie i dziadkowie. Pamiętajmy, by złożyć im życzenia.
Jak co roku piska masówka sylwestrowa z odliczaniem odbywa się na placu Daszyńskiego. A w tym roku było co swiętować, ponieważ Sylwestra 2010 będziemy obchodzili na placu bez klombów.
Urząd Miejski w Piszu ogłasza konkurs na najpiękniejszy, świąteczny wystrój posesji. Konkurs obejmuje cztery kategorie: posesje miejskie, wiejskie, balkony i firmy. W puli nagród aż 3000 złotych.
Współczesne tradycje bożonarodzeniowe pojawiły się na Warmii i Mazurach stosunkowo niedawno, bo około 1945 roku. Wcześniej wieszano jeglijkę, obchodzono jutrznię a na ulicy można było spotkać sługi z Szemlem.
Jarmark Bożonarodzeniowy najwięcej radości sprawił najmłodszym. To oni śpiewali kolędy, ganiali za Świętym Mikołajem i uczestniczyli w konkursach. Do pełni świątecznej atmosfery brakowało im tylko śniegu.
Koncerty kolęd i piosenek świątecznych, gawęda o potrawach bożonarodzeniowych, malowanie bombek i wiele innych świątecznych atrakcji zaplanowali organizatorzy jarmarku bożonarodzeniowego.
Andrzejkowy wieczór zbliża się wielkimi krokami. Noc z 29 na 30 listopada zapisała się w polskiej tradycji jako noc czarów i wróżb. Czy wiesz już gdzie w tym roku spędzisz ten wieczór?