Zamknij

Kolejna „pełniąca obowiązki” dyrektora PDK – mimo zastrzeżeń NIK o braku kompetencji w kadrze

. 20:54, 14.08.2025 Aktualizacja: 21:16, 14.08.2025
Skomentuj Monika Janina Chmielewska - w środku, podczas 60-lecia PDK. Fot. Krzysztof Szyszkowski Monika Janina Chmielewska - w środku, podczas 60-lecia PDK. Fot. Krzysztof Szyszkowski

14 sierpnia 2025 r. Burmistrz Pisza powierzył Monice Chmielewskiej, obecnemu pracownikowi Piskiego Domu Kultury, pełnienie obowiązków dyrektora tej instytucji. To już kolejna tymczasowa nominacja, a decyzja zapadła w dwa dni po burzliwej sesji Rady Miejskiej, podczas której omawiano raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący modernizacji PDK.

Raport NIK wprost stwierdza, że w latach 2017–2024 pracownicy PDK nie uczestniczyli w żadnych szkoleniach z zakresu planowania, realizacji i rozliczania inwestycji budowlanych – mimo deklaracji wcześniejszej dyrektor (Katarzyny Sobiech) oraz zabezpieczenia środków w budżecie. NIK oceniła, że brak tych kompetencji doprowadził do naruszenia należytej staranności przy prowadzeniu inwestycji.

Kontrolerzy wskazali też, że nie utworzono w PDK zespołu ds. inwestycji, choć Statut przewidywał taką możliwość. Zadania związane z modernizacją powierzono pracownikom bez odpowiedniego przygotowania i wsparcia merytorycznego, co skutkowało m.in. błędami w dokumentacji, wyborem inspektora nadzoru bez wymaganych uprawnień budowlanych oraz naruszaniem zasad określonych we wniosku o dofinansowanie.

Mimo tych jednoznacznych ustaleń, nowa p.o. dyrektor pochodzi z obecnej kadry PDK, o której w raporcie NIK napisano, że nie posiada kompetencji do prowadzenia tak dużych projektów inwestycyjnych. Chmielewska będzie kierować placówką do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora – jednak nie dłużej niż przez rok.

Pani Monika Chmielewska do tej pory pełniła w Piskim Domu Kultury funkcję specjalisty ds. pracowniczych i PUTW (Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku).

Burmistrz widocznie nie skorzystał z możliwości konkursowego poszukiwania profesjonalisty. Wygląda na skorzystano ze starej metody rządzenia w stylu "zza pleców", którą dobrze znamy w naszej piskiej codzienności. Mimo wątpliwości w powodzenie misji, życzymy samych dobrych decyzji.

Jak oceniasz decyzję o powołaniu osoby p. Moniki ChmielewskiejZagłosuj, aby zobaczyć wyniki

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Jot 23 Jot 23

3 9

Szanowni mieszkańcy, jak już wcześniej wspomniano, raport NIK dotyczący modernizacji budynku PDK nie ma żadnej mocy prawnej.Radny Andrzej Szymborski na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Piszu udowodnił, że zawartymi w nim zarzutami nie warto się przejmować, gdyż nawet kontrolerzy NIK w swoich wnioskach nie zalecili zawiadomienia jakichkolwiek organów o rzekomych nieprawidłowościach w trakcie prowadzonej modernizacji. Jedyny wniosek kontrolerów został wykonany. Modernizacją budynku PDK zajmie się nowa p.o. Dyrektorki PDK ,osoba kompetentna , doskonale znająca
pracę i problemy PDK. Burmistrz Dariusz Kiński nie będzie wykonywał absurdalnych żądań osób sprawujących funkcje sołtysa, które nagle zaczęły krytykować racjonalne i zgodne z prawem działania Burmistrza Kińskiego,kierując się wyłącznie osobistymi urazami i chęcią zemsty za jak najbardziej zgodne z prawem posunięcia kadrowe Burmistrza Kińskiego.

21:36, 14.08.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

DarekDarek

8 2

Darek, weź Ty już zamknij papę i zrezygnuj z funkcji Burmistrza, bo już nie jesteś smieszny.

21:40, 14.08.2025

PiszaninPiszanin

8 0

Co znaczy, że raport NIK nie ma mocy prawnej? To nie wyrok (bo NIK nie jest sądem), ani nie ma kary (bo to nie organ ścigania). Raport NIK posłuży sięprokuraturze do zbadania sprawy. Andrzej Szymborski nie raz udowodnił, że dla niego instytucje kontrolujące nie są potrzebne. Potem musiał zmagać się (i zmaga) z konsekwencjami jakie wynikają z ignorowania tego typu dokumentów. Nasze miasto cierpi z powodu tego typu szkodliwego działania.

22:07, 14.08.2025

ZPiszaZPisza

7 0

Darku wracaj do Karwika. I nie komentuj więcej.

22:21, 14.08.2025

Takie tam luźne sposTakie tam luźne spos

4 3

W takim razie po co Polakom NIK skoro wydawane przez nich "opinie" nic nie znaczą... Czyżby instytucja państwowa była jak ostatnio modne KPO rozwijając skrót Kasa Platformy Obywatelskiej ...

21:45, 14.08.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PiszaninPiszanin

4 0

NIK nie jest organem ścigania (nie daje kar) ani sądem (nie daje wyroków). Konsekwencje negatywnej kontroli NIK posłużą prokuraturze do zbadania sprawy.

22:01, 14.08.2025

Andrzej SzymborskiAndrzej Szymborski

6 0

To ja decyduję o wsyszstkim a nie jakiś NIK, Sądy czy prokuratura. A moja pacynka Dariusz robi dokładnie to co mu karzę i możecie mnie i Kasię pocałować w Basię.

22:03, 14.08.2025

Kszysztof jerzyna spKszysztof jerzyna sp

5 5

Jak wskazali niedawno pod filmikiem nagranym pod tymczasową siedzibą PDK dwaj radni, informując że brak dyrektora to brak możliwości wydania dokumentów czy podpisania umów np. Jest p.o. dlatego dom kultury wraca do codziennej pracy. Monika powodzenia 🍀
Co do dokończenia rozbudowy budynku PDKu to na pewno zostaną wyciągnięte wnioski i temat ruszy do przodu.

21:47, 14.08.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Andrzej Szymborski Andrzej Szymborski

8 1

To ja decyduję o wszystkim a nie jakiś NIK, sądy czy prokuratura. A moja pacynka Dariusz Sołtys robi dokładnie to co mu mówię . Tyle w temacie. Możecie mnie i Kasię pocałować w Basię.

22:07, 14.08.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rozsądek Rozsądek

3 0

Wydaje się rozsądne, PDK nie może zostać bez dyrektora. Ktoś musi pełnić zastępstwo w trybie,,po,, nie można zostawić instytucji bez dyrekcji. Natomiast ta pani raczej nie ma kompetencji,aby podołać wyzwaniu na dłużej. Myślę,że Burmistrz jest tego świadomy i konkurs będzie oficjalny i będzie możliwość kandydować na dyrektora. Tylko kto o zdrowych zmysłach podejmie się tego zadania? Przecież to jest katastrofa. Z tego co napisane jest w artykule, to poprzednia dyrektorka, a obecna marszałek nie zadbała o kadrę, o szkolenia i nie miała od samego początku ludzi tzw.fachowcow. to jak się miało udać? Jie lajki na fb są ważne, a kompetencja i odpowiedzialność. Przecież to nie problem od 1,5 roku? Obie panie dyrektor nie poradziły sobie z tematem, wręcz idzie to w złym kierunku cały czas i ta trzecia też tego nie udźwignie. Ale placówka nie może być bez dyrekcji. Więc dobry ruch pana Burmistrza, wziął kogoś z tej placówki, kto zna ludzi, zna firmę i może chwilowo zastąpić dyrektora. A co dalej czas pokaże?
Mam nadzieję,że byla dyrektorka, ktora zaczęła proces budowy, nadzorowała umowy i prowadziła od początku inwestycje, też zostanie sprawdzona i poniesie ewentualne konsekwencje. Liczę na sprawiedliwość. Nie można zrzucać wszystkiego na nowego burmistrza, chociaż opozycja tylko na to czeka. Ego przecież zabolało.

22:34, 14.08.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MaxMax

3 2

Chłopie to nie gra w warcaby, jaki to ruch? To są decyzje i odpowiedzialność. Kiński od 1,5 roku zarządza miastem. Efekt rządzenia taki, porzucona budowa, raport NIK o ogromnych nieprawidłowościach i niekompetencji w zarządzaniu i dwie instytucje gminne bez kierowniczej obsady i wniosek do prokuratora w przyszłości . Chłopie to katastrofa Kińskiego.

22:47, 14.08.2025

Michał WojtowiczMichał Wojtowicz

4 2

Znowu ktoś z kapelusza. A sportem kto? Potrzebny jest specjalista

22:42, 14.08.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SportemSportem

3 2

Sportem kolejna koleżanka pana burmistrza z ulubionej wsi

22:48, 14.08.2025

Jot 23 Jot 23

2 2

Kochani, nie martwcie się, że jakiejkolwiek osobie związanej z radnym Andrzejem Szymborskim zostaną postawione jakieś zarzuty za modernizację budynku PDK.Jestem przekonany, że żadna Prokuratura nie zaryzykuje postawienia zarzutów tym osobom po ostatniej sromotnej porażce w sprawie, w której oskarżonym był radny Andrzej Szymborski. Prokuratura przekonała się już,że jakiekolwiek zarzuty stawiane radnemu Szymborskiemu z przyczyn politycznych nie będą uwzględniane przez olsztyński Sąd okręgowy. Natomiast sam raport NIK dotyczący modernizacji budynku PDK, choćby zawierał nie wiadomo jakie zarzuty,nic nie znaczy, jeżeli nie zajmą się tymi zarzutami na serio organy ścigania. Przykładem może być tu raport CBA dotyczący Skateparku, który zawierał poważne zarzuty wobec osób prowadzących inwestycję budowy Skateparku, a Prokuratura, po objęciu władzy przez PiS wyrzuciła ten raport do kosza. Tak więc kochani nie martwcie się, dopóki radny Andrzej Szymborski coś znaczy w województwie warmińsko-mazurskim, nikomu (poza odwołaną Dyrektorką PDK) nikt nic nie zrobi w sprawie modernizacji budynku PDK.

22:45, 14.08.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

rrrrrrrrrr

2 2

Darek musisz udać się do psychiatry

22:50, 14.08.2025

Edek  z Krainy KredeEdek z Krainy Krede

3 2

Do PDK sekretarka na Dyrektora
Do MGOSiR Kierowca Gminny

Kinski kabaret w Mrągowie się skończył nie zdarzyłeś opowiedzieć tej historii

22:48, 14.08.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GgGg

0 0

Wiekac?

23:00, 14.08.2025

OSTATNIE KOMENTARZE

Kolejna „pełniąca obowiązki” dyrektora PDK

Do PDK sekretarka na Dyrektora Do MGOSiR Kierowca Gminny Kinski kabaret w Mrągowie się skończył nie zdarzyłeś opowiedzieć tej historii

Edek z Krainy Krede

22:48, 2025-08-14

Kolejna „pełniąca obowiązki” dyrektora PDK

Kochani, nie martwcie się, że jakiejkolwiek osobie związanej z radnym Andrzejem Szymborskim zostaną postawione jakieś zarzuty za modernizację budynku PDK.Jestem przekonany, że żadna Prokuratura nie zaryzykuje postawienia zarzutów tym osobom po ostatniej sromotnej porażce w sprawie, w której oskarżonym był radny Andrzej Szymborski. Prokuratura przekonała się już,że jakiekolwiek zarzuty stawiane radnemu Szymborskiemu z przyczyn politycznych nie będą uwzględniane przez olsztyński Sąd okręgowy. Natomiast sam raport NIK dotyczący modernizacji budynku PDK, choćby zawierał nie wiadomo jakie zarzuty,nic nie znaczy, jeżeli nie zajmą się tymi zarzutami na serio organy ścigania. Przykładem może być tu raport CBA dotyczący Skateparku, który zawierał poważne zarzuty wobec osób prowadzących inwestycję budowy Skateparku, a Prokuratura, po objęciu władzy przez PiS wyrzuciła ten raport do kosza. Tak więc kochani nie martwcie się, dopóki radny Andrzej Szymborski coś znaczy w województwie warmińsko-mazurskim, nikomu (poza odwołaną Dyrektorką PDK) nikt nic nie zrobi w sprawie modernizacji budynku PDK.

Jot 23

22:45, 2025-08-14

Kolejna „pełniąca obowiązki” dyrektora PDK

Znowu ktoś z kapelusza. A sportem kto? Potrzebny jest specjalista

Michał Wojtowicz

22:42, 2025-08-14

Kolejna „pełniąca obowiązki” dyrektora PDK

Wydaje się rozsądne, PDK nie może zostać bez dyrektora. Ktoś musi pełnić zastępstwo w trybie,,po,, nie można zostawić instytucji bez dyrekcji. Natomiast ta pani raczej nie ma kompetencji,aby podołać wyzwaniu na dłużej. Myślę,że Burmistrz jest tego świadomy i konkurs będzie oficjalny i będzie możliwość kandydować na dyrektora. Tylko kto o zdrowych zmysłach podejmie się tego zadania? Przecież to jest katastrofa. Z tego co napisane jest w artykule, to poprzednia dyrektorka, a obecna marszałek nie zadbała o kadrę, o szkolenia i nie miała od samego początku ludzi tzw.fachowcow. to jak się miało udać? Jie lajki na fb są ważne, a kompetencja i odpowiedzialność. Przecież to nie problem od 1,5 roku? Obie panie dyrektor nie poradziły sobie z tematem, wręcz idzie to w złym kierunku cały czas i ta trzecia też tego nie udźwignie. Ale placówka nie może być bez dyrekcji. Więc dobry ruch pana Burmistrza, wziął kogoś z tej placówki, kto zna ludzi, zna firmę i może chwilowo zastąpić dyrektora. A co dalej czas pokaże? Mam nadzieję,że byla dyrektorka, ktora zaczęła proces budowy, nadzorowała umowy i prowadziła od początku inwestycje, też zostanie sprawdzona i poniesie ewentualne konsekwencje. Liczę na sprawiedliwość. Nie można zrzucać wszystkiego na nowego burmistrza, chociaż opozycja tylko na to czeka. Ego przecież zabolało.

Rozsądek

22:34, 2025-08-14

0%