Zamknij

Pisz świętuje, muzeum się raduje – inauguracja obchodów 380-lecia Pisza

05:06, 14.02.2025 Aktualizacja: 12:04, 21.02.2025
Skomentuj Muzeum Ziemi Piskiej Muzeum Ziemi Piskiej

Zgodnie z tradycją, wydarzenie rozpoczęło się powitaniem gości przez  dr Anetę Karwowską, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej,- która nie tylko zaprosiła do wspólnego świętowania, ale także przedstawiła plany na nadchodzący rok.

- Rok 2025 w Muzeum Ziemi Piskiej to czas szczególny. Czas, w którym będziemy świętować wyjątkowy jubileusz 380-lecia nadania Piszowi praw miejskich – mówiła dr Aneta Karwowska, podkreślając wagę tego rocznego cyklu. – Właśnie dlatego przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które pozwolą lepiej poznać historię naszego miasta, zbliżyć się do jego korzeni oraz dostrzec, jak bardzo Pisz wpłynął na region i jego mieszkańców.

Wydarzenie miało niezwykłą atmosferę, którą podkreśliły dekoracje, czerwone baloniki i ciepły klimat wieczoru. To była okazja do rozmów o miłości – miłości do Pisza. Jak podkreśliła dr Karwowska, miłość do miasta to temat, który często nie pojawia się w podręcznikach historii, ale jest nieodłącznym elementem tożsamości jego mieszkańców. Pisz to nie tylko miejsce na mapie, to przestrzeń, która kształtuje nasze życie, wspomnienia i więzi.

Następnie głos zabrał burmistrz Pisza, Dariusz Kiński, który w swojej przemowie wskazał na znaczenie tego jubileuszu nie tylko w kontekście historycznym, ale i społecznym.

– To doskonała okazja, aby razem z mieszkańcami uczcić historię naszego miasta i budować jego przyszłość, opierając się na solidnych fundamentach tradycji – powiedział burmistrz.

W dalszej części wieczoru dr Alicja Dobrosielska, znana badaczka historii Pisza, zabrała zgromadzonych w fascynującą podróż przez dzieje miasta. Wykład, który obejmował opowieści o staraniach mieszkańców o nadanie praw miejskich oraz o perypetiach związanych z lokowaniem miasta, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Dr Alicja Dobrosielska, regularnie publikująca swoje badania na łamach „Znad Pisy” i współautorka monografii „Pisz. Historia miasta”, podkreśliła, jak trudne były próby uzyskania praw miejskich, które ostatecznie udało się zrealizować dopiero w 1645 roku.

Na zakończenie spotkania publiczność zachwycił występ Karoliny Lizer, wokalistki związanej z Muzeum Ziemi Piskiej. Artystka zaprezentowała repertuar miłosnych utworów – zarówno swoich, jak i znanych coverów. W towarzystwie akordeonisty Mateusza Wachowiaka oraz gitarzysty Krzysztofa Łochowicza, Karolina Lizer stworzyła niezapomnianą atmosferę, która z pewnością przysporzy jej nowych fanów.

Finał obchodów 380-lecia Pisza zaplanowany jest na 8 listopada, kiedy to podczas uroczystej gali muzeum zaprezentuje najnowszą publikację pod redakcją dr Anety Karwowskiej. Książka zawierać będzie wybrane tłumaczenia tekstów Jerzego Krzysztofa Pisanskiego, jednego z pierwszych regionalistów, który na stałe wpisał się w historię Pisza. Jak zapowiada dyrektor muzeum, o samej książce będziemy mogli dowiedzieć się więcej podczas promocji, którą zaplanowano na listopad.

Warto dodać, że Muzeum Ziemi Piskiej wciąż pozostaje blisko z lokalną społecznością i z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu, nie tylko jako przestrzeń do odkrywania przeszłości, ale również jako miejsce spotkań kulturalnych, które pozwalają mieszkańcom miasta poczuć się częścią jego historii i tożsamości.

Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

TomaszTomasz

5 2

W Muzeum stanowczo bardziej kulturalnie, aniżeli w instytucji zwanej "Piskim Domem Kultury".
Jeśli nawet dojdzie w jakiś cudowny sposób do wykończenia i oddania do użytku tej rozdmuchanej i bezsensownej inwestycji - jawi się kwestia kto będzie z tego korzystał. Piszanie już piąty rok z rzędu oswajają się z kulturalną wegetacją (choć wcześniej też nie było różowo).
Jeśli PDK zostanie otwarty - to tylko dla błysku fleszy i polityków w nich pozujących.

Tutaj pracy i godnego życia trzeba, nie aren do widowisko.

Pisański, Wańkowicz i inne słynne postaci związane z historią tego miasta dzisiaj przewracają się w grobach

14:48, 21.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kieliszek z PGR KaliKieliszek z PGR Kali

0 3

U nas w PGR Kaliszki nie takie imprezy były w dawnych czasach. Popilo się i pojadlo i było git. Nawet baby były jakieś weselsze. To były dobre czasy.

20:16, 21.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%