Zgodnie z tradycją, wydarzenie rozpoczęło się powitaniem gości przez dr Anetę Karwowską, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej,- która nie tylko zaprosiła do wspólnego świętowania, ale także przedstawiła plany na nadchodzący rok.
- Rok 2025 w Muzeum Ziemi Piskiej to czas szczególny. Czas, w którym będziemy świętować wyjątkowy jubileusz 380-lecia nadania Piszowi praw miejskich – mówiła dr Aneta Karwowska, podkreślając wagę tego rocznego cyklu. – Właśnie dlatego przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które pozwolą lepiej poznać historię naszego miasta, zbliżyć się do jego korzeni oraz dostrzec, jak bardzo Pisz wpłynął na region i jego mieszkańców.
Wydarzenie miało niezwykłą atmosferę, którą podkreśliły dekoracje, czerwone baloniki i ciepły klimat wieczoru. To była okazja do rozmów o miłości – miłości do Pisza. Jak podkreśliła dr Karwowska, miłość do miasta to temat, który często nie pojawia się w podręcznikach historii, ale jest nieodłącznym elementem tożsamości jego mieszkańców. Pisz to nie tylko miejsce na mapie, to przestrzeń, która kształtuje nasze życie, wspomnienia i więzi.
Następnie głos zabrał burmistrz Pisza, Dariusz Kiński, który w swojej przemowie wskazał na znaczenie tego jubileuszu nie tylko w kontekście historycznym, ale i społecznym.
– To doskonała okazja, aby razem z mieszkańcami uczcić historię naszego miasta i budować jego przyszłość, opierając się na solidnych fundamentach tradycji – powiedział burmistrz.
W dalszej części wieczoru dr Alicja Dobrosielska, znana badaczka historii Pisza, zabrała zgromadzonych w fascynującą podróż przez dzieje miasta. Wykład, który obejmował opowieści o staraniach mieszkańców o nadanie praw miejskich oraz o perypetiach związanych z lokowaniem miasta, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Dr Alicja Dobrosielska, regularnie publikująca swoje badania na łamach „Znad Pisy” i współautorka monografii „Pisz. Historia miasta”, podkreśliła, jak trudne były próby uzyskania praw miejskich, które ostatecznie udało się zrealizować dopiero w 1645 roku.
Na zakończenie spotkania publiczność zachwycił występ Karoliny Lizer, wokalistki związanej z Muzeum Ziemi Piskiej. Artystka zaprezentowała repertuar miłosnych utworów – zarówno swoich, jak i znanych coverów. W towarzystwie akordeonisty Mateusza Wachowiaka oraz gitarzysty Krzysztofa Łochowicza, Karolina Lizer stworzyła niezapomnianą atmosferę, która z pewnością przysporzy jej nowych fanów.
Finał obchodów 380-lecia Pisza zaplanowany jest na 8 listopada, kiedy to podczas uroczystej gali muzeum zaprezentuje najnowszą publikację pod redakcją dr Anety Karwowskiej. Książka zawierać będzie wybrane tłumaczenia tekstów Jerzego Krzysztofa Pisanskiego, jednego z pierwszych regionalistów, który na stałe wpisał się w historię Pisza. Jak zapowiada dyrektor muzeum, o samej książce będziemy mogli dowiedzieć się więcej podczas promocji, którą zaplanowano na listopad.
Warto dodać, że Muzeum Ziemi Piskiej wciąż pozostaje blisko z lokalną społecznością i z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu, nie tylko jako przestrzeń do odkrywania przeszłości, ale również jako miejsce spotkań kulturalnych, które pozwalają mieszkańcom miasta poczuć się częścią jego historii i tożsamości.
Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej
Tomasz14:48, 21.02.2025
W Muzeum stanowczo bardziej kulturalnie, aniżeli w instytucji zwanej "Piskim Domem Kultury".
Jeśli nawet dojdzie w jakiś cudowny sposób do wykończenia i oddania do użytku tej rozdmuchanej i bezsensownej inwestycji - jawi się kwestia kto będzie z tego korzystał. Piszanie już piąty rok z rzędu oswajają się z kulturalną wegetacją (choć wcześniej też nie było różowo).
Jeśli PDK zostanie otwarty - to tylko dla błysku fleszy i polityków w nich pozujących.
Tutaj pracy i godnego życia trzeba, nie aren do widowisko.
Pisański, Wańkowicz i inne słynne postaci związane z historią tego miasta dzisiaj przewracają się w grobach
Kieliszek z PGR Kali20:16, 21.02.2025
U nas w PGR Kaliszki nie takie imprezy były w dawnych czasach. Popilo się i pojadlo i było git. Nawet baby były jakieś weselsze. To były dobre czasy.
Polonez na Placu Daszyńskiego już po raz jedenasty
Brawo. Najpierw tancza chleja sie bawia a potem nawzajem nozyczki sobie wbijaja hahah
Takim
11:29, 2025-05-12
Areszt dla sprawców brutalnego pobicia
O co w końcu chodzi z tym drugim pobiciem? Wielu ludzi twierdzi, że to jest bezpośrednio związane z tą sprawą, a policja próbuje to podobno wyciszać. Ktoś coś wie na ten temat?
Mieszkaniec
13:53, 2025-05-10
Areszt dla sprawców brutalnego pobicia
Dziś podano informację, że zatrzymano ósmego sprawcę napaści. Podano również, że czterech aresztowano i dwóch 16 latków oddano pod dozór kuratora- z matematycznego punktu widzenia brakuje 7- dlaczego nie ma informacji czemu wobec niej nie ma wdrożonych żadnych środków. Czyżby w tłumie ktoś się rozmył???
zombik
19:36, 2025-05-09
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Stachowskim
W 1949 roku z Pisza jechałem statkiem do Węgorzewa. Po paru latach zlikwidowano kursowanie. Była kiedyś taka firma pod nazwą Żegluga Mazurska. Teraz nic się nie opłaca. Pewnie dlatego chcą zrobić 4.dniowy tydzień pracy. Wasz burmistrz klaszcze w ręce, bo nie będzie musiał siedzieć w biurze
Pliszka
18:49, 2025-05-08