REKLAMA
Data dodania: 24.02.2020
Póki co skończyło się na zapowiedziach
Kurczaki, foteliki, sanatorium? Wyborcze zapowiedzi kontra rzeczywistość
Rozwój infrastruktury drogowej i pozyskiwanie inwestorów zewnętrznych oraz związany z tym rozwój lokalnego rynku pracy - to wyborcze hasła, po które najczęściej sięgają kandydaci do sprawowania władzy. Osiągnięcie zamierzonego celu, nie zawsze przekłada się na rzeczywiste wprowadzenie planów w życie.
Kampania wyborcza 2018 roku urzędującego Burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego, opierała się w głównej mierze na obietnicach - budowa przetwórni Mazurskiego Kurczaka, fabryki fotelików czy sanatorium. Zapewnienia o rozwoju gospodarczym Pisza zachęciły wyborców do oddania głosu i były kluczem do zwycięstwa Szymborskiego w reelekcji na stanowisko burmistrza Pisza.

Od wyborów minęło prawie półtora roku. Czytelnicy regularnie wysyłają na adres redakcji zapytania kiedy ruszy budowa i gdzie obiecane miejsca pracy. Sprawdzamy, co udało się przez ten czas osiągnąć i w jakim stopniu spełnić obietnice wyborcze. Pod lupę wzięliśmy 3 kluczowe przedsięwzięcia.

Mazurski Kurczak

Ta inwestycja od początku wywoływała skrajne emocje. Z jednej strony perspektywa rozwoju piskiej strefy ekonomicznej, zatrudnienie 80 - 100, a nawet 500 osób (w ostatniej fazie kampanii wyborczej). Z drugiej - obawa przed hałasem oraz smrodem zatruwającym mieszkańców sąsiadującego osiedla. Plany powstania przetwórni drobiu na piskim osiedlu Wschód sięgają roku 2016, wówczas Gmina Pisz zawarła umowę z Firmą Drobiarską "Mazurski Kurczak" na sprzedaż gruntu. Inwestor planował rozpoczęcie budowy w 2017r. Kwestie formalne opóźniły budowę, aż do października 2018r. Na chwilę przed wyborami na terenie inwestycyjnym pojawiły się dwie koparki i Burmistrz oznajmiający początek prac.



fot. www.pisz.pl
08 października br. (poniedziałek) rozpoczęły się prace budowlane na działce należącej do Mazurski Kurczak Spółka z o.o. Przed przystąpieniem do wykopu fundamentu teren musi zostać ogrodzony. Prace na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prowadzić będzie firma budowlana PRIBO-EPB z Ełku. Na placu budowy spotkali się prezes spółki – Paweł Zabielski i Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski. Rozmowy dotyczyły planów budowy przetwórni, terminu jej zakończenia i przygotowania do uruchomienia. Budowa ma się zakończyć wiosną lub latem 2020 roku i wtedy ruszy produkcja.

Na tym się skończyło. Mamy 2020r. a pod Mazurskiego Kurczaka nie wylano nawet fundamentów.

Oto jak wygląda to pole dziś:



Co w tej sprawie ma do powiedzenia Burmistrz Pisza? Odpowiedzi na to pytanie zadawał radny Tomasz Florczyk. Na interpelację radnego odpowiedział z-ca burmistrza Janusz Puchalski.
Działka nr 1431/15, obręb Pisz 1, została sprzedana w grudniu 2016r. przez Gminę Pisz firmie Mazurski Kurczak Sp. z o. o. i obecnie stanowi jej własność. W tym stanie rzeczy wyłącznie właściciel gruntu zdecyduje, kiedy zrealizuje przedmiotową inwestycję. Obecnie Gmina Pisz nie posiada informacji, w jakim terminie inwestor planuje rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia, natomiast wiadomo nam, że inwestor pozyskał dofinansowanie i zamierza zrealizować to przedsięwzięcie.
 
Kiedy? Tego nie wiemy.

Fabryka Fotelików Samochodowych


O fabryce fotelików samochodowych usłyszeliśmy podczas spotkania burmistrza z mieszkańcami w listopadzie 2017r. Wówczas Andrzej Szymborski poinformował o rozmowach z tajemniczym inwestorem, którego tożsamości nie ujawnił. Wiadomo było na pewno, że docelowo w fabryce ma znaleźć zatrudnienie 120-150 osób.

Co z fabryką?
Obecnie Gmina Pisz nie posiada informacji, kiedy dojdzie do realizacji inwestycji fabryki fotelików - informuje Janusz Puchalski - Tego typu inwestycje związane są z ogromnymi nakładami finansowymi i dopełnieniem wielu formalności przez inwestorów. Jest też częstą przyczyną przełożenia realizacji inwestycji w czasie. Obecnie Gmina Pisz nie posiada informacji, z jakich przyczyn inwestor wstrzymał działania dotyczące realizacji inwestycji.
 

Sanatorium

Zakończyły się negocjacje z inwestorem i być może za dwa lata rozpocznie się budowa sanatorium - mówił na spotkaniu z mieszkańcami w czerwcu 2018r. Andrzej Szymborski. Na zabiegi do Pisza wg zapewnień włodarza miałoby przyjeżdżać od 100 do 120 tysięcy kuracjuszy rocznie. A wraz z nimi rozkwitnie życie w Piszu - zyskają restauratorzy, taksówkarze, sklepikarze i fryzjerzy...

Czy sanatorium powstanie?
Z informacji uzyskanych od inwestora planującego zrealizować na terenie gminy Pisz sanatorium wynika, że wystąpił on o uzyskanie pozwolenia na budowę pierwszych obiektów przyszłego sanatorium - czytamy z odpowiedzi na interpelację radnego

A co poza tym? Jak wyglądają pozostałe inwestycje tej kadencji?

Największą inwestycją tej kadencji jest budowa portu i przebudowa nabrzeża nad Pisą. Ten temat wymaga jednak osobnego artykułu ze względu na jego wielowątkowość - od rozwiązań architektonicznych, przez promocję po wykonanie. Jest jeszcze kwestia trzecia - widmo straty finansowej, którą może ponieść gmina w związku z procesem z wykonawcą.
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt