Zamknij

Co nie jest wyrażone w języku, to nie istnieje

15:00, 16.02.2015
Skomentuj

Jestem bardzo szczęśliwa, że tyle osób widzę w muzeum, tyle młodych osób - tymi słowami zainaugurowała pierwszy wykład w Muzeum nowa dyrektor Aneta Karwowska.

"Językowy obraz świata" przybliżyła doktor Anna Zawada, wykładowca z Uniwersytetu Białostockiego. W dwugodzinnym wykładzie poruszyła kwestie fenomenu jakim jest język, kwestie różnorodności językowej i relatywizmu językowego.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że tyle osób widzę w muzeum, tyle młodych osób - tymi słowami zainaugurowała pierwszy wykład w Muzeum nowa dyrektor Aneta Karwowska.
Fot.Piszanin

-Jeśli coś nie jest wyrażone w języku to nie istnieje, mówiła dr Zawada. -Istnieje to, co można zwerbalizować. To język jest wyrazicielem myśli, zatem także wyrazicielem świata. Już w Biblii napisano "Na początku było słowo...", zatem był język.

- Istnieje około 7 tysięcy języków, dokładnie 6909, choć daleka jestem od wskazywania tak precyzyjnej liczby, gdyż liczenie języków jest żywe, każdego dnia dokonuje się zmiana, mówiła dr Anna Zawada. - Co 14 dni umiera jakiś język. Językiem Kusunda, występującym w Nepalu, mówi już tylko jedna osoba. Gdy ona umrze, umrze też język.

Według badaczy języka 80 % języków na świecie nie zbadano, albo ze względu na utrudnione dotarcie do ich nosicieli, albo ze względu na brak zapisów świadczących o jego używaniu. Wiedza, którą dysponujemy dotyczy zaledwie 20% wszystkich istniejących języków. Według naukowców - pesymistów do końca tego stulecia zniknie ich ponad 90 %, optymiści bronią stanowiska, że tylko połowa. Jaki język zdominuje świat w następnych kilkunastu latach nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Młoda widownia miała okazję znacznie poszerzyć swoją wiedzę o wiadomości z zakresu języka
Fot. Piszanin

Sposób komunikowania się ze światem i postrzeganie rzeczywistości oraz jej kreowanie zależy od kultury w jakiej się wychowujemy, w przeciwieństwie do zwierząt nie nabywamy go genetycznie. Komunikacja ta jest różnorodna - język Xhosa jeden z ważniejszych języków bantu zalicza się do języków mlaskowych, rozmowa polega na kliknięciach językiem i mlasknięciach, jest też, w innym plemieniu język gwizdów.

Niektóre narody nie używają liczebników, inne nie mają określeń czasowych, w języku chińskim brak jest nazewnictwa członków rodziny, używa się tylko hierarchii starszeństwa, język japoński ma jedno wspólne określenie dla naszych kolorów-zielonego i niebieskiego.

- Widzenie świata zależy od języka jakim się posługujemy. Język stwarza rzeczywistość. Nie bez znaczenia jest więc fakt w jaki sposób mówimy. Można mieć męża, albo faceta. Jak różne są od siebie te słowa, mówiła doktor. - Mąż, to ktoś odważny, męski. Ktoś na kogo można liczyć. Facet ma być do pokazania, od słowa face - twarz.

To od doboru słów zależy jaką postać stworzymy w danym momencie i jaki jej obraz zakoduje się w naszej podświadomości. Warto zadbać o poprawność językową i może lepiej zastanowić się i przemyśleć, to co mamy do powiedzenia, nim to wyartykułujemy.
 

(1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%