REKLAMA
Data dodania: 08.05.2015
Dziś rozpoczyna się XII Tydzień Bibliotek
Bibliotekarz to także animator kultury
Fot. Krzysztof Szyszkowski
Dziś biblioteka różni się od tej sprzed 10 lat, mówi Małgorzata Podsiad z Działu Dziecięcego
Pierwsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą ze starożytności. Był to najczęściej uczony. Bibliotekarzami byli urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg, poeci i uczeni. Kim jest bibliotekarz współczesny, jak wygląda biblioteka oraz czy zmienił się czytelnik zapytaliśmy pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu przy okazji ich święta.

8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek.

- Biblioteka obecnie bardzo różni się od tej sprzed 10 lat, mówi Małgorzata Podsiad - bibliotekarz Działu Dziecięcego. –Nie zajmujemy się tylko wypożyczaniem książek. Biblioteka, to przede wszystkim miejsce spotkań. Chcemy by była przyjazna czytelnikom, dlatego nasza oferta zawiera lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, zajęcia literacko-artystyczne.

Jeśli jest kultura czytania w domu, to młodzi czytelnicy po raz pierwszy wizytują w bibliotece jeszcze w wózku - mówi Krystyna Rękawek.
Fot.Krzysztof Szyszkowski

W związku z tym zmienił się także wizerunek bibliotekarza. który obecnie jest także animatorem kultury. Do dzieci trzeba wiedzieć jak podejść, zainteresować książką, nie tylko podając ją do ręki, ale przygotować zabawy z książką, o książce. To zachęca młodego czytelnika i ten wraca po nowe z uśmiechem na ustach i chęcią poznania.

- Książki wypożyczane są przez 1012 młodych czytelników. Najmłodsi nie umieją jeszcze czytać, zatem zaangażowanie w bibliotekę wychodzi od czytających rodziców. Jeśli jest kultura czytania w domu, to młodzi czytelnicy po raz pierwszy wizytują w bibliotece jeszcze w wózku. Bo książkę można także oglądać, słuchać, bawić się nią, mówi Krystyna Rekawek - bibliotekarz Działu Dziecięcego.

Starsze dzieci i młodzież sięgają najczęściej po książki o tematyce obyczajowej i fantastycznej. Najbardziej poczytne pozycje to Koszmarny Karolek, Zuźka Zołzik, seria Franklin oraz książki powstałe w oparciu o hity filmowe.

Czytelnik dorosły poszukuje w księgozbiorach głównie sensacji - mówi Mariola Ciotrowska z Działu dla Dorosłych
Fot.Krzysztof Szyszkowski

- Czytelnik dorosły poszukuje w księgozbiorach głównie sensacji. Powodzeniem cieszy się literatura łatwa, lekka i przyjemna, w tym literatura skandynawska, mówi Mariola Ciotrowska z Działu dla Dorosłych. – Po klasykę sięgają starsi czytelnicy i studenci.

- Mamy czytelników z długim stażem, wrażliwych, otwartych, choć mają wyrobiony gust, są gotowi na nowe. Pytają nas, co warto przeczytać, co czytają młodsi, mówi Joanna Stanulewicz z Działu dla Dorosłych. My doradzamy.

Mamy czytelników z długim stażem, wrażliwych, otwartych, choć mają wyrobiony gust, są gotowi na nowe, mówi Joanna Stanulewicz z Działu dla Dorosłych
Fot.Krzysztof Szyszkowski

W minionym roku Bibliotekę, filie oraz punkty biblioteczne odwiedziło 45547 użytkowników. Skorzystali z wypożyczeń księgozbioru, z czasopism, komputerów, spotkań promujących literaturę, zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powstało 5 nowych punktów bibliotecznych.

Na książki jest moda. kilka lat wstecz królowała literatura amerykańska, niedawno literatura skandynawska, obecnie bibliotekarze zauważyli duże zainteresowanie autorami polskimi – Michalak, Krajewski, Bonda, Szwaja. Coraz większe wzięcie również mają ibuki.

Książka to tradycyjna rozrywka, może zeszła trochę do lamusa, ale jej wpływ na odbiór świata, na rozwój wyobraźni jest nieoceniony. A dostępność dla każdego, nawet dla osób niepełnosprawnych.

Najwyższe piętro, to pracownia internetowa i czytelnia. Opiekę nad tym działem sprawuje Emil Bagiński. 
Fot.Krzysztof Szyszkowski

Od 2003 roku prowadzimy akcję "Książka na telefon" polegającą na dostarczaniu książek do domów osobom starszym lub niepełnosprawnym ruchowo. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się telefoniczne pod numer tel. (087) 423 27 97, mówi dyrektor MGBP w Piszu Agnieszka Tańcula. W 2014 roku nasi czytelnicy mieli do dyspozycji 50 tysięcy książek, 420 książek mówionych, 672 ibuki oraz 41 tytułów czasopism bieżących.

Dziś rozpoczyna się XII Tydzień Bibliotek, bibliotekarze przygotowali atrakcje – głośne czytanie, lekcje biblioteczne, wystawy i zabawy by w ten przekonać, że do książki warto sięgać.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt