KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 16.03.2017
Muzeum zaprasza na spotkania i wykłady
Historyczny jubileusz Pisza
Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało obchody 650. rocznicy nadania naszemu miastu praw osadniczych i bartnych. Zaplanowano cykl wykładów i spotkań, a w listopadzie ukaże się nowy numer pisma „Znad Pisy”. Inauguracja Jubileuszu Pisza w najbliższy piątek.

Nadanie praw osadniczych i bartnych to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta, które otworzyło furtkę do rozwoju osady nad Pisą. W tym roku, dokładnie 10 listopada, minie 650 lat od przyznania przez komtura bałgijskiego Ulryka Fricke mieszkańcom osady przy piskim zamku przywileju wolnego rybołówstwa, bartnictwa i myślistwa. Wydarzenie chce uczcić Muzeum Ziemi Piskiej, które zaplanowało cykl wydarzeń pod nazwą Jubileusz Pisza.

Gościem pierwszego spotkania - piątek o godz. 18 będzie dr Jerzy Marek Łapo. Historyk, zajmujący się regionalistyką, sięga po ciekawe materiały źródłowe i potrafi zainteresować słuchacza referowanym tematem. W wykładzie „Mazurski pitaval. Kryminałki z przełomu XIX i XX wieku z Jańsborka i okolic” zaprezentuje doniesienia prasowe z lokalnych gazet sprzed 100 lat, kładąc nacisk na artykuły o tematyce kryminalnej.

– Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach jubileuszu Pisza jest bezpłatny – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Liczymy, że piszanie skorzystają z możliwości zagłębienia się w historię miasta i regionu. Chcemy poruszyć tematy prezentujące życie mieszkańców tych ziem, by pokazać, czym się zajmowali, jak radzili sobie w trudnych momentach, w co wierzyli. Zapraszam do śledzenia strony internetowej www.muzeumziemipiskiej.pl oraz naszego konta na Facebooku. Warto już dzisiaj zapoznać się z harmonogramem wydarzeń i zaplanować sobie czas na regularne wizyty w muzeum.

Spotkania i wykłady będą odbywały się w Muzeum Ziemi Piskiej cyklicznie aż do listopada. Kolejni prelegenci omówią różnorodne tematy. W kwietniu dr Alicja Dobrosielska opowie o  średniowiecznym bartnictwie w Prusach. 15 września dr Zbigniew Kudrzycki przybliży dzieje pogranicza mazowiecko-pruskiego, a podczas październikowego spotkania ks. dr Krzysztof Bielawny zaprezentuje aktualny stan zachowania świątyń ewangelickich w byłych Prusach Wschodnich. Ciekawym wydarzeniem, które bezpośrednio nawiąże do najnowszej historii naszego miasta, będzie Noc Muzeum obchodzona 19 maja. W tym minie 15 lat od huraganu, który spustoszył część Puszczy Piskiej, a o wydarzeniach z 2002 roku opowiadać będą leśnicy, a także mieszkańcy Pisza.

Prawdziwym finałem uroczystości będzie listopadowa minikonferencja naukowa. W ręce czytelników zostanie wówczas oddany nowy numer pisma popularno-naukowego „Znad Pisy”. W swoich wystąpieniach tematy opisane w publikacji zaprezentują prof. Grzegorz Białuński, dr Jerzy Marek Łapo oraz Robert Marek Jurga. W nowym numerze znajdą się opracowania ponad 20 autorów. W tym gronie są utytułowani naukowcy, pasjonaci historii oraz piszanie, którzy od lat współtworzą pismo.

– Promocja „Znad Pisy” to wydarzenie, które swoją rangą zdecydowanie odpowiada wadze rocznicy – dodaje dr Aneta Karwowska. – Pismo wpisuje się w najnowszą historię naszego regionu i od ponad 20 lat jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Dodatkowo, 10 listopada zaprezentujemy kopię przywileju nadanego „wiernym mieszkańcom pod zamkiem w Piszu”. Został nam udostępniony przez Archiwum Państwowe w Berlinie, które dysponuje dokumentami z terenu Prus. Czeka nas niezwykle ciekawe wydarzenie. Dołożymy wszelkich starań, by godnie uczcić przypadający w tym roku jubileusz naszego miasta.

Spotkania z gośćmi zapraszanymi przez Muzeum Ziemi Piskiej na pewno będą ciekawymi przeżyciami. Wszyscy mają ogromną wiedzę na temat dziejów regionu i u niejednego słuchacza potrafili rozbudzić historyczną pasję. W świętowanie jubileuszu 650-lecia mogą włączyć się wszyscy chętni.

Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt