10 listopada w sali widowiskowej Piskiego Domu Kultury odbędzie się konferencja naukowa z udziałem profesora Grzegorza Białuńskiego, który opowie o "Przywileju dla osady pod zamkiem w Piszu z 1367r". Doktor Jerzy Łapo zreferuje temat "Baba na palaficie. Z archeologii Pisza i okolic", a Robert Marek Jurga przybliży ciekawostki o schronie bojowym Bw. 49 w Piszu.
Zaplanowaliśmy bardzo bogaty program z dwoma ważnymi wydarzeniami - mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. Zaprezentujemy kopię przywileju nadanego naszemu miastu w 1367 roku, pozyskaną z archiwum w Berlinie, oraz jej nowe tłumaczenie, a także oddamy w ręce czytelników jubileuszowy numer „Znad Pisy”.
Kopia Przywileju wykonana przez pracowników Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. Krzysztof Szyszkowski
Tablica z tłumaczeniem Przywileju. Tłumaczenie wykonał dr Bartłomiej Dźwigała z Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Fot. Krzysztof Szyszkowski
Pojawienie się nowego numeru czasopisma wzbudza duże zainteresowanie. Muzeum zdecydowało się po 22 edycjach zmienić okładkę, na kolorową, oraz zmienić nieco kompozycję nagłówka. Jest nowocześnie i świeżo, ale pojawiają się także komentarze niezadowolonych. -Przyzwyczajenia trudno zmienić - podkreślają malkontenci. Poprzednie okładki nadawały klasy i powagi, pasowały do siebie na półce, teraz jest banalnie.
Zmiany są konsekwencją zmian technologii, idziemy z duchem czasu.- mówi dyrektor muzeum. Mam nadzieję, że się obronimy. Gwarantuję, że każdy kto sięgnie po odświeżoną wersję „Znad Pisy”, dostanie do ręki numer, który przykuje jego uwagę.
Warto również zaznaczyć, że nadanie koloru to powrót do korzeni. Pierwsze numery Znad Pisy miały kolorowe nagłówki. Stonowany niebieski kolor świetnie pasuje do tytułowej Pisy.
Nowy numer Znad Pisy na tle wydań historycznych. Fot. Krzysztof Szyszkowski
Nie oceniaj książki po okładce - mówi przysłowie, to co w środku decyduje o jej jakości. Najważniejsza jest treść i fakt kontynuacji czasopisma. Ważnej pozycji naukowej, dającej szczegółowy wgląd w historię, geografię, literaturę naszego miasta i okolic.
Zapowiadane zmiany zrobiliśmy z myślą o odbiorcach i mam nadzieję, że zostanie to dostrzeżone - dodaje dyrektor muzeum. Redakcję w opracowaniu materiałów po raz pierwszy wsparła rada naukowa złożona z historyków, a artykuły zrecenzowali naukowcy z renomowanych uczelni, podkreślając wysoki poziom merytoryczny oraz bardzo rozległą tematykę. Recenzja czytelników z naszego miasta będzie równie ważna.
Program piątkowego wydarzenia jest urozmaicony. Poza wykładami i prezentacją przywileju, zaprezentowana zostanie etiuda filmowa, prezentująca prawa z 1367 roku. A zwieńczeniem uroczystości będzie koncert Jana Strzałkowskiego i Zuzanny Nalewajek, młodych piskich artystów.
Początek gali - godzina 18.00. Wstęp wolny.