W ponad godzinnym wystąpieniu na temat „Jak Mazur z Polakiem. Mazur - Polak, Mazur - Niemiec, Mazur - Mazur” omówił najważniejsze kwestie związane z historycznym ujęciem Mazur, wskazując wątki polskie, pruskie i niemieckie. Swoje wystąpienie wzbogacił o ciekawe materiały źródłowe: mapy, ilustracje propagandowe czy znaczki pocztowe.
Dr. Jerzy Łapo podkreślał, że Mazury przez lata były miejscem, na którym obok siebie mieszkali ludzie o różnym pochodzeniu, religii czy tradycjach. Dzisiaj ta wielokulturowość może być naszym kapitałem, więc musimy pamiętać o ostatnim pokoleniu prawdziwych Mazurów i sprawiać, by pamięć o nich została zachowana - podsumowuje dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.
Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowali Oliwia Mkrtczjan i Artur Ruchała. Duet zaprezentował kilka utworów utrzymanych w poetyckiej stylistyce. Oliwia Mkrtczjan sięgnęła po znane liryczne ballady, nawiązując również do mazurskich klimatów.
Kolejne muzealne wydarzenie w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się w czwartek 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu w murach Muzeum Ziemi Piskiej wraz z Powiatowym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Piszu zaplanowało zbiórkę krwi.