KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 05.02.2019
Rozpoczęły działalność Koła Gospodyń Wiejskich
Aktywne panie z Białej Piskiej
W Gminie Biała Piska powstają Koła Gospodyń Wiejskich. Mieszkanki Drygał i Pogorzeli Wielkiej powracają do korzeni – spotkań, rozmów i aktywności dla wspólnego dobra wsi. Pomysłów na działalność mają wiele.
Miejscem działań nowo powstałych kół są świetlice wiejskie. To tam rozkwita życie kulturalne, tam realizowane będą plany przedsiębiorczych pań, które już zdążyły złożyć wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, by otrzymać 3 tysiące złotych. Na dobry początek.
Pierwszy pomysł był taki, by zacząć produkcję koców z wełny czesankowej- mówi Anna Albińska, radna Rady Miejskiej w Białej Piskiej, inicjatorka Koła Gospodyń Wiejskich w Pogorzeli Wielkiej - Chodzi o koce, które wyglądają jakby były plecione z dużych warkoczy.

To pierwsze pomysły, ale jak dodaje inicjatorka, wszystko może się zmienić, a decyzję o profilu działalności podejmą wspólnie na kolejnym spotkaniu. Tymczasem zdeklarowały już swój kierunek gospodynie z Drygał.
Nie nastawiamy się na jedno. Wachlarz naszej produkcji będzie szeroki i dostosowany do kalendarza wydarzeń kulturalnych naszej gminy – informuje Katarzyna Cybula, radna Rady Miejskiej w Białej Piskiej, inicjatorka drugiego Koła Gospodyń Wiejskich w Drygałach.
Panie pokazały już swoje zdolności manualne i organizacyjne podczas Balu Karnawałowego dla dzieci z Drygał i Iłek.


Obie pomysłodawczynie podkreślają, że zamierzają działać aktywnie. Będą wystawiać swoje stoiska podczas festynów, dożynek, akcji charytatywnych nie tylko na terenie gminy, ale także w gminach sąsiednich.
Członkinie tych dwóch Kół Gospodyń Wiejskich obalają właśnie mit, że świetlice wiejskie to tylko cztery ściany i dach postawione dla samej idei budowania - mówi Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.To niezwykle miłe słyszeć i patrzeć na to, jak mieszkańcy wiosek umieją się integrować i organizować. To realne przykłady, że na wioskach też może tętnić życie.
Zgodnie z ustawą Koła Gospodyń Wiejskich są dobrowolnymi, niezależnymi od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządnymi społecznymi organizacjami mieszkańców wsi. Mają reprezentować interesy i działać na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich, ich rodzin i wspierać rozwój terenów wiejskich. Dzisiaj mają już osobowość prawną, mogą zarabiać i pozyskiwać dotacje.

Koło może założyć co najmniej 10 osób, które ukończyły 18 lat i stale zamieszkują na obszarze wsi będącej terenem działalności koła. Koło musi mieć swój statut oraz komitet założycielski, który jest odpowiedzialny za rejestrację koła. Wnioski o rejestrację, wraz ze statutem, składa się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Piszu.

Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt