KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 15.05.2019
Trwają prace nad monografią naszego miasta
Najważniejsze fakty w dziejach Pisza ujrzą światło dzienne
To już pewne, jesienią przyszłego roku ukaże się monografia Pisza. Pozycja książkowa traktująca o najważniejszych wydarzeniach w dziejach naszego miasta.
Jedyna, powstała dotychczas monografia Pisza - Pisz Z Dziejów Miasta i Powiatu pod. red. Wandy Koryckiej została wydana w 1970 roku, ma już prawie 50 lat. To dobry wiek, aby doczekać się następcy. Od tego czasu pojawiały się bowiem nowe informacje o historii naszego miasta, w archiwach odnaleziono dokumenty, które nie były nigdy publikowane. Wszystkie one zostaną zebrane i zamieszczone w powstającej monografii Pisza.


Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej z monografią Pisza
Pomysł na tę pozycję książkową zrodził się w 2018 roku. Wówczas Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej poczyniła pierwsze kroki ku temu, by rozpocząć poszukiwania autorów mającej powstać monografii - historyków,doświadczonych w pisaniu książek monograficznych właśnie. Kilkanaście miesięcy przygotowań zaowocowały podpisaną umową współpracy z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Monografia będzie pracą zbiorową pod redakcją dr Anety Karwowskiej i dr. Jerzego Kiełbika. O staranność i wysoki poziom merytoryczny prezentowanych opracowań zadbają autorzy - pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podpisanie dokumentów o współpracy
Naukowcy cały czas prowadzą badania m.in. w niemieckich archiwach, ustalając nowe i coraz bardziej szczegółowe fakty z historii regionu - mówi Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej - chcemy, aby ta pozycja nie powielała znanych mieszkańcom faktów, ale przede wszystkim dostarczała nowych informacji na temat historii naszego miasta.
Jak mówi dyrektor muzeum, pojawiły się dokumenty, które nie były wcześniej publikowane, albo takie, które ukazują wydarzenia na naszym terenie w nieco innym świetle niż widzieliśmy je dotychczas. Szczegółów niestety nie zdradziła. Wiadomo jednak, że w piskiej monografii zachowana będzie chronologia od wydarzeń najdawniejszych do 1989 r. Materiał zostanie podzielony na kilka rozdziałów. Jako kryterium podziału wybrano okresy historyczne, a nie dziedziny życia - architektura, przyroda, czy kultura. W każdym opisanym przedziale czasowym uwzględnione zostaną wszelkie dziedziny życia i działalności piszan.

Trzydzieści ostatnich lat historii miasta zostanie opracowane w formie kalendarium. Muzeum już wystąpiło do kilkudziesięciu piskich instytucji - biblioteki, domu kultury, przedsiębiorstw państwowych z prośbą o przesłanie najważniejszych informacji na temat ich działalności po 1989 r. Następnie dokonana zostanie selekcja wydarzeń. Te, które w istotny sposób zapisały się w kartach historii naszego miasta znajdą się w książce.
Każdy z mieszkańców może mieć swój wkład w nową monografię - kontynuuje dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej - zwracam się z prośbą do właścicieli dokumentów historycznych, czy starych fotografii o kontakt z muzeum. Być może na strychu, czy w piwnicy leżą jeszcze nikomu niepotrzebne materiały, których wartość historyczna jest nieoceniona.
Data wydania monografii planowana jest na 2020 rok, wówczas przypada jubileusz 375-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich.
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt