XXIII Finał konkursu recytatorskiego Wierszowisko 2019 przyniósł sukces uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu Amelii Szyszkowskiej.
We wtorek, 21 maja w Olsztynie odbył się ostatni etap konkursu recytatorskiego Wierszowisko. Konkurs odbywa się w ramach XXVII Wojewódzkiego Konkursu recytatorskiego Spotkania z Poezją organizowanych przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Warmii i Mazur. Ponad 50 uczestników z 19 powiatów województwa warmińsko-mazurskiego stoczyło bój o tytuł mistrza sztuki słowa. Każdy z nich wygrał najpierw w swojej kategorii wiekowej eliminacje szkolne, potem gminne i wreszcie powiatowe.
Prawdziwy mistrz recytacji musi spełnić kilka kryteriów oceny jurorskiej - mówi Małgorzata Świerczewska, instruktor artystyczny z Piskiego Domu Kultury, organizatorka piskiego Wierszowiska - Po pierwsze - musi być oczytany. Jego wybór świadczy o rodzaju wrażliwości. Wybierajmy taki utwór, aby podobał się on nie tylko mi, ale przede wszystkim widzom, słuchaczom, którym chcemy go opowiedzieć. Kolejnym elementem jest interpretacja - sposób przekazu. Aby to osiągnąć należy znać okoliczności powstania utworu, jego autora... Oprócz tego prawdziwy recytator ma nieskazitelną dykcję i jest w stanie wywrzeć na widzu niezapomniane wrażenie - pobudzić go do refleksji, rozśmieszyć albo wzruszyć.
Uczestnicy etapu wojewódzkiego Wierszowiska 2019
Zwyciężczynią konkursu w kategorii klas IV-VI została Amelia Szyszkowska uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu.
To ogromny sukces, gratuluję Amelce - kontynuuje Małgorzata Świerczewska - Ten sukces udowadnia, że nie brakuje w naszym mieście młodych, zdolnych recytatorów. Życzyłabym sobie, żeby ci młodzi recytatorzy kontynuowali swoją przygodę i już jako uczniowie szkół średnich nadal sięgali po wiersze i brali udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Liczę, że tak będzie w tym przypadku.
Amelia już po raz trzeci reprezentowała powiat piski w etapie wojewódzkim. Tym razem wróciła jako laureatka I miejsca. Amelka wybrała wiersz Bolesława Leśmiana, Urszula Kochanowska.
To niecodzienna sytuacja, gdy zamieszcza się artykuł dotyczący własnej córki. Od lat kibicujemy Wierszowisku i jest to dla nas wyjątkowy sukces. Chcielibyśmy zaszczepić w Was również tę pasję. Dlaczego to takie ważne?
Bo recytacja wiersza, czy prozy, to rzecz wyjątkowa. Polecam każdemu rodzicowi spróbować namówić do tego swoje pociechy. Recytacja ćwiczy pamięć, uczy poprawnego tempa mowy, optymalnej głośności mówienia, poprawnej dykcji. Uczy też zrozumienia tekstu, a także pozwala na czerpanie z dorobku wybitnych twórców poezji, jakich mamy wielu. Poezja daje odpowiedzi na filozoficzne pytania, których nie zabrakło w wierszu "Urszula Kochanowska" Bolesława Leśmiana.
Kolejną rzeczą, jaką daje człowiekowi recytowanie, jest rozwijanie umiejętności scenicznej. Trzeba wyjść przed ludzi, przełamać naturalne bariery, takie jak strach i wstyd. Trzeba maksymalnie się skoncentrować, bo każde słowo jest analizowane przez ludzi, którzy oceniają tego typu wystąpienia po stokroć.
I nawet jeśli wasze dziecko nie zostanie aktorem teatralnym lub filmowym, to umiejętności jakie nabywa się przy okazji nauki recytacji pomagają w innych zawodach. W przemówieniach do ludzi, w spotkaniach, konferencjach. W życiu codziennym również lepiej jest mówić ładnie, poprawnie i ze zrozumieniem.
Gorąco polecam obcowanie z poezją.