Na spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Piskiej i Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba" w piskim hotelu Joseph Conrad stawiło się duże grono miłośników historii. Wszystko za sprawą zapowiadanej od lat książki.
Kolonizacja Ziemi Piskiej rozpoczęła się w czasach krzyżackich. Na przestrzeni wieków, mimo trudnych warunków do życia, powstało w Puszczy Piskiej wiele miejscowości, których mieszkańcy trudnili się pracą w lesie czy pozyskiwaniem ryb. Tylko nad rzeką Pisą można odnaleźć śladu wielu siedlisk, które zostały wyludnione. Inne, jak choćby Wądołek, były związane z eksploatacją surowców.Dwutomowa publikacja "Zagubione wioski Puszczy Piskiej" to efekt wielu lat fascynacji Krzysztofa Worobca historią Mazur, których oblicze na terenie Puszczy Piskiej mocno zmieniła II wojna światowa - mówi Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.
Publikacja może być ważnym krokiem do upowszechnienia wiedzy o wydarzeniach w Puszczy Piskiej podczas i po drugiej wojny światowej w skali ogólnopolskiej, o procesach społecznych, które zaszły na Mazurach w XX wieku, dotykając wielu sfer życia.Zbieranie materiałów nie było łatwym zadaniem, dlatego tak długo to trwało i tyle lat o tej książce się mówiło - przyznał podczas spotkania Krzysztof Worobiec. - Udało mi się dotrzeć do dokumentów czy wspomnień, które do tej pory nie były jeszcze publikowane. Tłumaczenie ich, łączenie z innymi materiałami źródłowymi było niczym układanie puzzli. Dzięki temu mamy dzisiaj naprawdę dobrze udokumentowaną historię wielu nieistniejących miejscowości.
Głównym dystrybutorem książki w regionie jest Oberża pod Psem w Kadzidłowie.Zagubione wioski Puszczy Piskiej stały się marką, ale lokalną - przyznał Krzysztof Worobiec. - Zaczęło się od zainicjowanych przez nasze stowarzyszenie "Sadyba" międzynarodowych projektów, prac terenowych. Mamy tutaj piękne połączenie historii, krajobrazu i przyrody, możemy o tym ciekawie opowiadać. Powszechnienie znana jest historia wysiedlania wsi w Bieszczadach czy Beskidach. Warto mówić o tym, że miało to miejsce także w Puszczy Piskiej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz