REKLAMA
Data dodania: 19.08.2021
Weekend fantastyki, popkultury, mazurskiego folkloru
Łupkon 2021 - Mazurski Festiwal Kulturalno - Fantastyczny
Maskotką Łupkonu jest Kłobuk - mazurski demon w postaci koguta
W najbliższy weekend w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łupkach odbędzie się po raz pierwszy Łupkon, mazurski festiwal kulturalny. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla uczestników w każdym wieku, w tym KidZone - strefę zabaw dla dzieci, stoiska rękodzielnicze i kiermaszowe, w tym m.in. kowalskie i garncarskie, a także szereg prelekcji i paneli na tematy związane z Mazurami i z fantastyką.
Łupkon, to ogólnopolski zlot miłośników szeroko pojętej fantastyki i popkultury, jak mówią organizatorzy - to festiwal wyobraźni i kreatywności. Znajdzie się coś dla fanów fantasy, RPG, entuzjastów mitologii słowiańskiej. W ramach konwentu odbędą się prelekcje i sesje RPG.  

Łupkon jest festiwalem hybrydowym. Jego wyjątkowość polega na tym, że będzie odbywał się jednocześnie w wymiarze realnym - wsi Łupki i wirtualnym - na serwerze Discord.  
W Łupkach spotykamy się w sobotę 21 sierpnia, a przygotowane atrakcje internetowe będą trwały cały weekend! - mówi organizator Artur Olchowy -  Czekają na was spotkania z historykami, regionalistami zajmującymi się tematyką Mazur, ale będą również pisarze, twórcy gier i popularyzatorzy różnych obszarów związanych z popkulturą i fantastyką. Będzie można także poznać tajniki rzemiosła.
Zapowiada się nie uczta kulturalna - prawdziwy tygiel folkloru, fantasy i fantastyki. Od literaturoznawców mówiących o kulturowym znaczeniu wampirów i metamorfozach w literaturze po regionalistów przybliżających mazurski ruch gromadkarski. Będzie można wziąć udział w warsztatach mazurskiej gadki, czytania kontekstowego Maladie Andrzeja Sapkowskiego oraz w spacerze po puszczy pod przewodnictwem popularyzatorki wiedzy przyrodniczej. Do tego w trakcie sobotniego wydarzenia odbędzie się pokaz "bitewniaków" - makiet do prowadzenia bitew w fantastycznych światach z ręcznie malowanymi armiami, a także funkcjonować będzie GamesRoom, czyli wypożyczalnia gier planszowych.

Ale Łupkon to również część zdalna. Dla osób, które nie pojawią się w Łupkach, organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji zdalnych. Poprzez aplikację Discord będzie można wysłuchać mnóstwa prelekcji przygotowanych przez pisarzy, twórców gier komputerowych i gier fabularnych, popularyzatorów i fanów. Będzie o alternatywnych historiach Polski, o Gwiezdnych Wojnach, ale pojawią się również atrakcje interesujące z punktu widzenia twórców, jak dla piszących opowiadania lub pragnących wypromować swoją książkę.

LINK DO SERWERA DISCORD: https://discord.com/invite/6RKuSvF7Zh
Można korzystać z poziomu przeglądarki lub (lepiej) z dedykowanej aplikacji lub programu na Windows


Piszanin już zalogowany na Discordzie:


Łupkon jest też wydarzeniem o charakterze rodzinnym, dlatego warto wybrać się tam z dziećmi. Specjalnie dla nich przygotowana zostanie strefa zabaw – KidZone.
Nad całością wydarzenia pieczę sprawuje Kłobuk – jeden z najbardziej znanych demonów mazurskiego folkloru. Pojawia się pod postacią zmokniętego koguta i kradnąc plony i inne dobra z jednego domostwa wzbogaca inne. - kontynuuje organizator - jego wybór koresponduje z tematyką festiwalu dotyczącą słowiańskich wierzeń.
Co istotne - udział w Łupkonie, tym fizycznym, jak i tym zdalnym, jest bezpłatny.

Program wydarzeń stacjonarnych


Piątek
   
18:00 - 24:00 - Gamesroom - Klub gier planszowych MazuGry                           

Sobota
  
10:00 - 11:00  - Prelekcja: Po co nam wampiry i czemu wciąż chcemy o nich czytać? (dr hab. Mirosław Gołuński)     

11:00 - 12:00  - Prelekcja: Metamorfozy (nie tylko) w fantastyce (dr Marta "Melissa" Kładź Kocot)                        

12:00 - 13:00/ 13:00 - 14:00 - Warsztaty z czytania: „Maladie” Andrzeja Sapkowskiego (dr hab. Mirosław Gołuński) /  Pokłoń się śmierci, Harry - konkurs (Magda 'Vinga' Włochacz, Cech fantastyki „SkierCon”)                                       

14:00 - 15:00/ 15:00 -16:00  -  Prelekcja: Jek to móziécz po nasému? Mazurski w domu i na ulicy (Piotr Szatkowski) /  Mazurski spacer etnobotaniczny (dr Anna Traut-Seliga, Cech fantastyki „SkierCon”)          

16:00 - 17:00 - Prelakcja: Gdy chłop księdza poucza – ewangelicki ruch gromadkarski na Mazurach w XIX – XX w. (ks. Dawid Banach) / Arcymnibys - konkurs drużynowy (Magda „Vinga” Włochacz, Michał „Thorin” Tartanus, Cech fantastyki „SkierCon”)  

17:00 - 17:50  -  Mazurska gawęda… po mazursku (Dietmar „Grozek” Serafin)                    

18:00 - 19:00  -  Twórcy Twórców – panel literacki podsumowujący projekt warsztatów pisania kreatywnego (Uczestniczą: Renata Jaworek (Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy), Ronald Hensoldt, Maria Peplińska, Witold Hess, Zbigniew Musiał, Krzysztof Dzieniszewski, Jerzy Kot, Artur Olchowy)

19:00 - 20:00 - Koncert zespołu Dziad Borowy (Rafał Bohatyrewicz )                 

20:00 - 21:00 -  Ponura strona baśni (Magda 'Vinga' Włochacz (Cech fantastyki „SkierCon”)                           
Program wydarzeń on-line
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vRnEEdtMikOVc51xTsxNBGZY6sSqy1CNyDt4EjboMb--8ibPEG-rIDnWCbafZsr2obiDpOnftarjqqD/pubhtml#
Opinie i komentarze

Komentarze (2)

Nie zadowalają mnie odpowiedzi Piszanina i Alexa. Sami sobie wygooglujcie "tajemniczy skrót". Tak się dba o czytelnika? Zamiast się cieszyć, ze ktoś (mało czytelników, gdy to piszę są 124 odsłony) chce wejść w polemikę i zwrócić uwagę na mankament artykułu to pokazujecie środkowy palec.

Bedę omijał Łupkon, bo takich zarozumialców nie chcę spotkać.

Piszaninie zbastuj. Napisał byś ( jeśli chcesz popularyzować wydarzenie) co oznacza skrót RPG. Zakładam, że nie Ręczny Przeciwpancerny Granat. Brak wyjaśnienia tego skrótu oznacza, że informacja jest skierowana do zainteresowanych - to po co ją upubliczniać? Zainteresowani i tak wiedzą.

RPG to temat tak szeroki, że można książki o tym pisać. Po co więc odkrywać tajemniczy skrót. Może więc enigmatyczność przyciągnie czytelnika do Łupek, gdzie z pewnością znajdzie kogoś, kto z zapałem i wypiekach na twarzy opowie o co chodzi.

Dzień dobry,

Odpowiadam jaki pomysłodawca Łupkonu i mam nadzieję, że odpowiedź będzie wyczerpująca. RPG to skrót od role playing games czyli gry "w odgrywanie". Rozwijają one wyobraźnię, kompetencje społeczne graczy, ale przede wszystkim dają dużo frajdy grającym. Do grania w RPG nie potrzebujemy zbyt wiele: kartka, ołówek, gumka, kilka kostek do gry i możemy się przenieść do dowolnego świata na sesjach prowadzonych przez mistrza gry. Nasz festiwal ze względu na pandemię ma charakter hybrydowy, stąd sesje będą odbywać się w główniej mierze (nietypowo) online. W Piszu promujemy gry RPG i planszowe w naszym klubie gier bez prądu MazuGry. Sam Łupkon będzie obfitował w wiele innych atrakcji, które mają na celu pokazanie lokalnego i regionalnego folkloru. Mam nadzieje, ze jednak zmieni Pan zdanie i da się zaprosić na jutro do Łupek. Pozdrawiam serdecznie.

No i proszę. Niech Piszanin i Alex uczą się od pana Pawła jak szanować czytelnika. Przecież jak rozumiem artykuł miał ZACHĘCIĆ do odwiedzenia Łupek a z postów ww. internautów można było wyrobić sobie opinię, że jego zamieszczenie było odrobieniem "pańszczyzny" : kazali to zamieszczone i po co jeszcze coś wyjaśniać.

Panu Pawłowi dziękuję za odpowiedź.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt