REKLAMA
Data dodania: 26.01.2022
Już jest! Monografia Pisza czeka na premierę
Muzeum Ziemi Piskiej zakończyło pracę nad monografią „Pisz. Historia miasta”, przygotowaną pod redakcją dr Anety Karwowskiej. Dwutomowa pozycja, opisująca dzieje Pisza od czasów najdawniejszych, trafi w ręce Czytelników 4 lutego o godz. 18.00.
Właśnie ukazała się najnowsza pozycja o Piszu wydana nakładem Muzeum Ziemi Piskiej. To dwutomowa, obszerna i barwna monografia pod tytułem „Pisz. Historia miasta”. Dlaczego zasługuje ona na uwagę?
Ponieważ kompleksowo i dość wyczerpująco opisuje niezwykłe dzieje miasta od czasów najdawniejszych po te współczesne – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej i zarazem redaktorka monografii. – Zawarliśmy w niej wiele materiałów nigdzie dotąd nie publikowanych, starych dokumentów, map, rycin, zdjęć i pocztówek. Swoimi archiwami dzielili się mieszkańcy miasta i to było niesamowite – przyznaje dyrektor muzeum. – Sięgnęliśmy również do archiwów w Berlinie, Warszawie i Olsztynie. Ale wiele materiałów pochodzi też z naszych zasobów – dodaje dr Aneta Karwowska.
Monografia „Pisz. Historia miasta” ukazuje się pół wieku po poprzedniej książce opisującej początki Pisza i jego rozwój do końca lat 60. XX wieku.
Od tego czasu pojawiło się wiele nieznanych wcześniej dokumentów i opracowań, które rzucają nowe światło na ważne wydarzenia w dziejach miasta i życie codzienne jego mieszkańców. Najnowsza pozycja wydana przez Muzeum Ziemi Piskiej stanowi kompendium wiedzy o historii Pisza i powinna trafić do biblioteki każdego miłośnika swojej małej ojczyzny – dodaje dyrektor muzeum.

Gdzie można nabyć książkę? Trafi ona w ręce Czytelników podczas uroczystej premiery, która odbędzie się 4 lutego o godz. 18.00 w sali konferencyjnej hotelu Joseph Conrad w Piszu. Wezmą w niej udział współautorzy monografii, cenieni naukowcy i badacze historii regionu. Na scenie wystąpi Nina Nu z zespołem w koncercie pt. „Głos Dawnych Mazurów”.  Tego dnia dwutomową publikację będzie można kupić w promocyjnej cenie 100 zł.
Prace nad książką i filmem przypadły na trudny okres pandemii koronawirusa. Tym bardziej potrzebne było nam okazane wsparcie, za które jesteśmy wdzięczni – przyznaje dyrektor muzeum. – Bardzo ważną rolę odegrał burmistrz Andrzej Szymborski, który od początku wspierał nas w projekcie. Merytorycznie mogliśmy liczyć na wsparcie Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz wielu sympatyków Muzeum Ziemi Piskiej. Dzięki temu możemy powiedzieć, że książka jest wspólnym dziełem, które będzie świadczyło o naszym szacunku do przeszłości.
Spotkanie odbędzie się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Obecnie osoby niezaszczepione mogą stanowić  30 proc. widowni. W związku z tym prosimy osoby zaszczepione o zabranie i okazanie przy wejściu certyfikatów poszczepiennych.

Źródło: MZP

Opinie i komentarze

Komentarze (3)

Tak się właśnie "uprawomacnia" bezprawie: "prosimy osoby zaszczepione o zabranie i okazanie przy wejściu certyfikatów poszczepiennych". Jak to się kiedyś mówiło, cep cepa cepem pogania, zdebilenie i bezprawie totalne.

Ciekawę w jakiej roli Szymborski został tam obsadzony . Czy telewizja też będzie bo ostatnio cała Polska z otwartymi ustami podziwiała jego popisy w Okartowie. Na poważnie, bardzo nie lubię fałszu i zakłamania. Tyle na temat tych zasług i tej bardzo ważnej roli.

"Bardzo ważną rolę odegrał burmistrz Andrzej Szymborski, który od początku wspierał nas w projekcie" . Czy jest w książce stosowny rozdział o dokonaniach Andrzeja Szymborskiego? No i proszę bez skromności napisać jak Andrzej Szymborski wspierał WAS w projekcie. Bo przecież chyba nie w pisaniu monografii.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt