24 listopada odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa Muzeum Ziemi Piskiej.
Prezentacja najnowszego numeru "Znad Pisy", premiera filmu prezentującego gawędę mazurską Dietmara Serafina z cyklu "Mazurskie Płomyki", wykład Piotra Szatkowskiego i koncert Adama Struga to wszystkie elementy, które złożyły się na całość spotkania zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Piskiej.
.jpg)
Muzeum Ziemi Piskiej wróciło do rocznego cyklu wydawania kolejnych numerów pisma "Znad Pisy" i w ubiegły piątek oddało w ręce Czytelników najnowsze opracowanie. Pod okiem dr Anety Agnieszki Karwowskiej, redaktor naczelnej i dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej pracowało kilkunastu autorów. Publikacja sygnowana numerem 29 znów jest zbiorem ciekawych artykułów traktujących o mało znanych wątkach historii naszego miasta i regionu oraz ich mieszkańcach, którzy na przestrzeni wieków stawiali czoła różnym wyzwaniom. Warto znać ich dorobek i czerpać z niego, by razem kreować naszą wspólną przyszłość.
Przekonywała o tym podczas spotkania dr Aneta Agnieszka Karwowska, kładąc tym razem nacisk na pamięć o ostatnich żyjących wśród nas Mazurach. Ich tożsamość oparta na ludowości, wierzeniach i gwarowym języku jest dzisiaj coraz bardziej zapomniana, ale warto ją upowszechniać i kultywować. Nawiązał do tego w swoim wystąpieniu także Piotr Szatkowski. Młody naukowiec spotyka się z żyjącymi w regionie Mazurami i podejmuje wiele działań promujących ich język oraz kulturę. Swoje zainteresowania badawcze przybliżył zebranym w wykładzie pt. "Niedostrzega(l)ni sąsiedzi? Potomkowie dawnych Mazurów - relacja z badań terenowych". Jego artykuł w najnowszym numerze "Znad Pisy" jest analizą języka gawęd autorstwa Dietmara Serafina, który napisał około 300 felietonów w gwarze mazurskiej.
W trakcie spotkania premierę miał pierwszy film z cyklu "Mazurskie płomyki", nowego projektu realizowanego przez Muzeum Ziem Piskiej - mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. - Zekranizowaną gawędę pt. "O zmorach i ich zwalczaniu" można obejrzeć na muzealnym kanale w serwisie You Tube. Do tej pory nagrania Dietmara Serafina w formie audio prezentowane były w tylko w sali etnograficznej Muzeum Ziemi Piskiej.
W części artystycznej odbył się koncert pt. "Pieśni leśne i leśmiany". Na scenie w towarzystwie muzyków zaprezentował się Adam Strug. Artysta przyszedł na świat w naszym mieście, ale to jego jedyny piski wątek w życiorysie. Aż do piątku... Energia i otwartość muzyka oraz jego warsztat i głęboki sens prezentowanych utworów sprawiły, że koncert pięknie wpisał się w klimat wydarzenia.
.jpg)
Muzealne spotkanie znów cieszyło się rekordową frekwencją.
.jpg)
Najnowszy numer "Znad Pisy" można nabyć w kasie Muzeum Ziemi Piskiej w cenie 45 zł. Z myślą o dużej grupie odbiorców mieszkających w różnych częściach naszego kraju i świata prowadzona jest także sprzedaż wysyłkowa. Zamówienie należy złożyć mailowo na adres:
[email protected].
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz