Tradycyjnie na przełomie sierpnia i września Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Popielnie organizuje przeglądy hodowlane Konika Polskiego.
Tradycyjnie na przełomie sierpnia i września Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Popielnie organizuje przeglądy hodowlane Konika Polskiego. Tegoroczna uroczystość odbyła się w sobotę, 30 sierpnia.Jak co roku, głównym celem imprezy było przeprowadzenie przeglądu hodowli stajennych Koników Polskich i nadawanie licencji dla młodych klaczy i ogierów. Przeprowadzono także seminarium poświecone hodowli Konika Polskiego. Festynową część uroczystości uświetniły występy orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Pisza i zespołu folklorystycznego DYBZAKI.
Popielno znajduje się na Półwyspie Popielniańskim, zwanym również Rogiem Popielniańskim. Okolicę otaczają cztery jeziora: Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Warnołty. Lokalizacja miejscowości i topografia półwyspu zadecydowały o utworzeniu w nim placówki naukowej PAN, która obecnie nosi nazwę Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN. Obecnie jednostka PAN zajmuje się przede wszystkim hodowlą zachowawczą Koników Polskich, wywodzących się bezpośrednio od wymarłych już leśnych koni, tarpanów, które kiedyś żyły na terenie dzisiejszej Polski. Koniki żyją zarówno w stajni jak i w rezerwacie. Stado stajenne liczy ok. 100 sztuk. Dzikie konie tworzą cztery tabuny, w każdym z nich znajduje się ogier, około pięciu klaczy i ich młode.
Stacja Badawcza w Popielnie słynie głównie z hodowli Konika Polskiego, ale oprócz tego prowadzi kilka innych projektów - badania nad jeleniem szlachetnym, prowadzi hodowlę zachowawczą bydła rasy polskiej czerwonej. Natomiast w niepozornym budynku, położonym niedaleko jeziora Śniardwy, naukowcy zajmują się unikalną hodowlą fermową bobrów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz