Powódź zagraża nie tylko mieszkańcom południowej Polski. Niszczycielski żywioł powoduje straty również w naszym powiecie. Wezbrane wody rzeki Konopka były przyczyną powodzi w miejscowości Ruda na terenie gminy Biała Piska.
Nasza okolica nie jest tak narażona na powodzie jak tereny południowej Polski. Położenie na Równinie Mazurskiej i mnogość naturalnych zbiorników retencyjnych, jakimi sa jeziora, daje nam względne zabezpieczenie przed powodziami. Jednak przy takiej ilości opadów występują i u nas lokalne podtopienia. Przykładem może być powódź, jakiej doświadczyli mieszkańcy miejscowości Ruda, położonej na styku gmin Biała Piska i Pisz.
W poniedziałek, w godzinach popołudniowych wody rzeki Konopka gwałtownie wezbrały, na wskutek silnych opadów. Doszło do zatopienia około 6 hektarów łąk i pól wokół terenów nadbrzeżnych rzeki, woda dosięgnęła kilka domków letniskowych oraz pobliskie gospodarstwa i domostwa. Do akcji zabezpieczającej zdarzenie przystapili strażacy z Pisza i Białej Piskiej
- Najbardziej zagrożonym gospodarstwem okazało było gospodarstwo rolne leżące w odległości około 60 m od brzegów rzeki w miejscowości Ruda, które zlokalizowane było w okolicach mostu łączącego brzegi rzeki. Poważny wpływ na występowanie tej powodzi miał istniejący układ rzek, które w górnej części biegu łączą się i wpadają do rzeki Konopka - powiedział Józef Baranowski, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Piszu.
Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udrożnili koryta wzbierającej rzeki przez usuniecie złamanych gałęzi drzew i roślinności, które utrudniały odpływ wody do jeziora Roś.
Na pomoc najbardziej zagrożonym mieszkańcom Rudy przybyli sąsiedzi. Wspólnie ze strażakami zorganizowali worki z piaskiem. Skonstruowany w ten sposób wał przeciwpowodziowy spowodował, że wezbrana woda zaczęła ustępować z bezpośredniej okolicy częściowo podtopionego budynku.
- Po około 4 godzinach obserwacji, stan wód ustabilizował się i przestał przybierać na sile - powiedział Baranowski. Dalsze działania po opadnięciu wód polegały na wypompowaniu wody z budynku mieszkalnego i jego osuszeniu. W akcji ratowniczo-gaśniczej, trwającej ponad jedenaście godzin, udział brała miejscowa społeczność, a strażacy z Pisza i Białej Piskiej, lokalne władze, policja oraz służby komunalne.
Rusza Eurowizja 2025. Kiedy wystąpi Polska?
To nie Eurowizja to *%#)!& i inne dziadostwa i wytwory 21 wieku.Nie oglądać tego badziewia to i *%#)!& będzie mniej bo w telewizji i h nie brakuje promując tego rodzaju patologie pod przykrywką turnieju muzycznego który w muzyka ma tyle wspólnego co polska ze złotym medalem mś w piłce nożnej.
Tęczowy debil
12:29, 2025-05-17
Prof. Bralczyk i Michał Ogórek z piszanami
W zadnym innym kraju niema takich chorych zydoskich zasad. Tylko w ukropolin takie rzeczy dzieja sie. Barany pozwalaja to tak maja. Ubezwlasnowalniaja nas. Siedzcie cicho nadal. Od gor do morza cala polska na Grzegorza !!!
Takim
12:01, 2025-05-17
Nowy obowiązek dla właścicieli budynków
Bardzo boli mnie pewna cześć ciała od kiedy mieszkania zaczęły tanieć, a tak serio nie dajcie sobie podnosić czynszów w mieście emerytów. Wynajem i ceny r/r tanieją wszędzie, a już w powiatowych najszybciej. Popatrzcie tylko na ilość ofert i historie cen.
Deweloper
10:11, 2025-05-16
Rząd dopłaci do zakupu roweru. Nawet 4,5 tys. zł
Bardzo wielka durnota, nie trzeba oglądac filmów Bareji. Rower jak sama nazwa wskazuje to ma byc rower, a pzoniej narzekaja ze społeczenstwo coraz barziej grube i bez kondycji.
Slawko
11:23, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz