To już ostatni dzień kampanii prezydenckiej. Od północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Co dokładnie oznacza i czego należy się wystrzegać?
W piątek 16 maja kończy się oficjalny czas kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.
W sobotę i niedzielę obowiązywać będzie cisza wyborcza – okres, w którym zabroniona jest jakakolwiek forma agitacji. Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godz. 7.00–21.00.
W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione jest publiczne promowanie kandydatów oraz ich komitetów. Dotyczy to zarówno organizowania zgromadzeń, rozdawania materiałów wyborczych, jak i wygłaszania przemówień czy prowadzenia kampanii w internecie.
W przestrzeni publicznej nie można prowadzić aktywnej agitacji ani zachęcać do głosowania na konkretnego kandydata.
Zgodnie z przepisami, nie wolno także eksponować symboli i haseł wyborczych w lokalach wyborczych ani w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Materiały promocyjne rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy mogą pozostać na swoich miejscach, ale ich usuwanie lub celowe zasłanianie również może zostać uznane za naruszenie przepisów.
Zakaz dotyczy także ruchomych form reklamy – pojazdów z plakatami nie wolno używać, ale mogą one pozostać zaparkowane.
W trakcie ciszy nie można publikować wyników sondaży – zarówno tych przedwyborczych, jak i przeprowadzanych w dniu głosowania.
Za złamanie tego zakazu grożą bardzo wysokie kary finansowe – od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł.
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że ocena, czy doszło do naruszenia przepisów, należy do organów ścigania i sądów. W przypadku podejrzenia złamania ciszy wyborczej, sprawę należy zgłosić bezpośrednio na Policję.
Nowy obowiązek dla właścicieli budynków
Bardzo boli mnie pewna cześć ciała od kiedy mieszkania zaczęły tanieć, a tak serio nie dajcie sobie podnosić czynszów w mieście emerytów. Wynajem i ceny r/r tanieją wszędzie, a już w powiatowych najszybciej. Popatrzcie tylko na ilość ofert i historie cen.
Deweloper
10:11, 2025-05-16
Rząd dopłaci do zakupu roweru. Nawet 4,5 tys. zł
Bardzo wielka durnota, nie trzeba oglądac filmów Bareji. Rower jak sama nazwa wskazuje to ma byc rower, a pzoniej narzekaja ze społeczenstwo coraz barziej grube i bez kondycji.
Slawko
11:23, 2025-05-15
Rząd dopłaci do zakupu roweru. Nawet 4,5 tys. zł
No to teraz ceny rowerów elektrycznych pójdą w górę. Tak działają dopłaty rządowe
Kraj z kartonu
11:15, 2025-05-15
Areszt dla sprawców brutalnego pobicia
Jak mieli działać wolno?przecież mają wszytko na kamerach więc co oni szybko ustalaja?hahaha wchodzi odtwarza i jedzie po gości.Juz policja najlepsiejsza z najlepsiejszej hahahaha
Teres
15:13, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz