Jedna z serii stosowanego w medycynie preparatu do odkażania została usunięta z obrotu. Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, decyzja obowiązuje natychmiast.
Jak podaje GIF, zapadła decyzja o wycofaniu z rynku konkretnej serii produktu antyseptycznego oraz o zakazie jej dalszej dystrybucji. Postanowieniu nadano rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że preparat nie powinien być już sprzedawany ani stosowany – niezależnie od ewentualnych dalszych procedur formalnych.
Wycofanie dotyczy jednej, ściśle określonej partii, a nie całego produktu dostępnego na rynku.
Zgodnie z informacją inspektoratu, chodzi o Skinsept Mucosa – roztwór do dezynfekcji błon śluzowych i przylegającej skóry, dostępny w opakowaniach 500 ml.
Wycofana partia oznaczona jest numerem serii 2434LH0503, z terminem ważności do marca 2026 roku. Podmiotem odpowiedzialnym za produkt jest firma Ecolab sp. z o.o. z Krakowa.
Inspektorat podkreśla, że decyzja dotyczy wyłącznie wskazanej serii, a pozostałe partie nie zostały objęte tym komunikatem.
Powodem wycofania były wyniki długoterminowych badań stabilności, które ujawniły nieprawidłowości. W trakcie analiz odnotowano m.in. pojawienie się niezidentyfikowanego zanieczyszczenia, którego poziom znalazł się poza dopuszczalnymi normami. Zastrzeżenia dotyczyły także jednego z monitorowanych zanieczyszczeń oraz ograniczonej skuteczności zastosowanej metody analitycznej.
W dokumentacji wskazano również, że nie uzyskano zgody na proponowane zmiany w limitach specyfikacji, ponieważ przedstawione dane nie dawały jednoznacznej gwarancji bezpieczeństwa stosowania produktu.
W takich sytuacjach regulatorzy stosują zasadę ostrożności. Przy wątpliwościach jakościowych i jednoczesnym braku pełnej pewności co do profilu ryzyka, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest usunięcie danej serii z obrotu. Taki właśnie krok zdecydował się podjąć Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Skinsept Mucosa jest wykorzystywany głównie w placówkach medycznych. Służy do odkażania błon śluzowych przed różnego rodzaju procedurami – m.in. zabiegami chirurgicznymi, ginekologicznymi i urologicznymi. Preparat ma na celu ograniczenie ryzyka zakażeń okołozabiegowych.
Osoby i placówki, które posiadają wskazaną serię produktu, powinny niezwłocznie zaprzestać jej używania i postępować zgodnie z zaleceniami producenta oraz dystrybutora.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa KamranAydinov na Freepik
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Feryjna zabawa w pełni!
Dzień dobry mieszkańcom Pisza, to ja sam się obwiązałem tym łańcuchem. Jest obok mnie łańcuch i to potwierdzi. “Tak, potwierdzam” - powiedział łańcuch. Hau, hau.
Pies z Hejdyka
06:47, 2026-01-22
Feryjna zabawa w pełni!
Bo my robimy - nie gadamy. Nawet gdy planeta płonie. Bo słuszna linie ma naszą władza.
Klakier
00:59, 2026-01-21
Feryjna zabawa w pełni!
Szanowni mieszkańcy, ostatnia sesja Rady Miejskiej pokazała prawdziwe oblicze jednego z radnych, byłego kandydata na stanowisko Burmistrza Pisza, który na podstawie zasłyszanych plotek oskarżył byłą sołtyskę Hejdyka o znęcanie się nad psem i uruchomił wobec Niej potężną kampanię hejtu, w wyniku czego zmuszona była złożyć rezygnację ze stanowiska. Radny ten wykorzystał tę sytuację do bezpodstawne go ataku na Burmistrza Dariusza Kińskiego, oskarżając Go o bezczynność, co , po wysoce profesjonalnych wyjaśnieniach Pana Mecenasa Orłowskiego,okazało się nieprawdą. Po tej sesji to ten radny powinien zastanowić się nad zrzeczeniem się mandatu radnego. Jednym z tematów sesji było zimowe utrzymanie dróg gminnych, którego realizacja została pozytywnie oceniona przez radnych jak i społeczeństwo naszej gminy. Burmistrz Kiński doprowadził do powstania lodowiska na plaży miejskiej w Piszu, co jest wydarzeniem historycznym. Jego poprzednicy nie potrafili zrealizować tego przedsięwzięcia, w czym pomogła wspaniała menadżerka, Pani Dyrektorka MGOSiR Rymszewicz, za której zatrudnienie Burmistrz Kiński był wściekle atakowany przez grupkę awanturników - inicjatorów hecy referendalnej, których zamiarem było przeszkodzenie Burmistrzowi Kińskiemu w realizacji Jego dalekosiężnych planów, których efektem będzie radykalny wzrost dobrobytu.
Jot 23
20:48, 2026-01-20
Feryjna zabawa w pełni!
Drodzy i kochani mieszkańcy to wyłącznie zasługa Pana Burmistrza. Pan Burmistrz kocha wszystkie dzieci a wszystkie dzieci kochają Pana Burmistrza.
Fan Pana Kieliszka
16:39, 2026-01-20