Dziś, 3 sierpnia Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił prawdziwą rewolucję szlaku wodnego ze stolicy Polski do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Najprawdopodobniej zniknie problem ekstremalnych stanów wód w Pisie.
W konferencji brał udział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, który zdradził szczegóły jednego z najkosztowniejszych przedsięwzięć rzecznych ostatnich dekad.
Pierwsze działania obejmą warszawski odcinek Wisły, tam też powstaną ostrogi i budowle regulacyjne. Koszt prac wyniesie pół miliona złotych.
W dalszej kolejności pracujemy nad odbudową szlaku Stefana Batorego do jezior mazurskich - mówił prezes Wód Polskich - Pracujemy w tej chwili w porcie w Ostrołęce, pogłębiamy go, aby otworzyć Ostrołękę. W dalszej kolejności będziemy pracowali na Narwi, umacniając brzegi, pogłębiając koryto rzeki. Koszt to około 200 mln zł - dodał.
Według Wód Polskich fragment liczący 130 km długości Narwi od Pułtuska do Nowogrodu zostanie zmodernizowany w ciągu 3-4 lat.
Ekstremalnie wysoki stan Pisy wiosną tego roku. Fot. Krzysztof Szyszkowski
To, co nas piszan interesuje najbardziej, to ostatni etap prac na szlaku Warszawa - Mazury, mianowicie prace modernizacyjne na rzece Pisie.
Pisa sprawić może więcej kłopotu, gdyż tu oprócz prac regulacyjnych i pogłębiarskich, konieczna będzie budowa co najmniej dwóch podpiętrzeń, między innymi w Piszu - informował prezes Wód Polskich.
Regulacja Pisy ma potrwać 3-4 lata, a koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na 225 mln zł. Dla naszego miasta i całego regionu bardzo ważną kwestią jest regulacja stanu wody. Dzięki inwestycji na szczeblu krajowym być może za kilka lat ekstremalnie niskie i wysokie stany wód Jeziora Roś i rzeki Pisy przejdą do historii.