Dla 4,5 mln uczniów z niemal 24 tysięcy szkół i placówek oświatowych w naszym kraju dziś, 3 września, rozpoczął się rok szkolny.
Jaki będzie ten nadchodzący 2018/2019?
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła, że ten rok będzie obchodzony pod hasłem "Niepodległa". Będzie to również pierwszy po wielu latach przerwy rok szkolny, gdy w 8-letnich szkołach podstawowych uczyć się będzie osiem roczników. Tym samym to ostatni rok istnienia gimnazjum.
Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1
Przygotowania do rozpoczęcia szkoły wyglądały tym razem nieco inaczej - rządowy program 300+ na wyprawkę dla uczniów zasilił domowe budżety, ułatwiając kompletowanie potrzebnych akcesoriów, ku uciesze zarówno uczniów, jak i ich rodziców.
Zadowoleni powinni być również nauczyciele, których czeka następna tura podwyżek. Od 1 stycznia 2019 wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o kolejne 5%. W ciągu trzech lat wynagrodzenia nauczycieli zostaną podniesione o ok. 15,8%. Całość tej podwyżki wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.
Szkolny dzwonek - z jednej strony uwielbiany, bo obwieszcza koniec lekcji. Niestety ogłasza również koniec przerwy.
Rok 2018/2019 przyniesie także środki na doposażanie pracowni. Jednym z priorytetów roku 2018 jest przekazanie środków samorządom na doposażenie pracowni przedmiotowych/laboratoriów w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych (biologia, geografia, chemia i fizyka). Cały program dofinansowania jest zaplanowany na 4 lata. Na ten cel wygospodarowano 320 mln zł.
Obowiązywać będzie nowa podstawa programowa dla kolejnych klas szkoły podstawowej oraz czekają nas zmiany w egzaminach. Od 15 do 17 kwietnia 2019 r. po raz pierwszy zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Uczeń obowiązkowo przystąpi do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. W grudniu tego roku planowane są dobrowolne egzaminy próbne. Egzamin gimnazjalny w terminie głównym zaplanowano od 10 do 12 kwietnia 2019 r. Zostanie on przeprowadzony dla uczniów dotychczasowych klas gimnazjalnych.
Od 1 września br. szkoły mogą wydawać uczniom legitymacje szkolne – tak jak dotychczas – w postaci papierowej albo plastikowej karty, czyli e-legitymacji szkolnej. Czy także w szkołach prowadzonych przez gminę Pisz?
Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych w Piszu
Na dzień dzisiejszy, mimo, obowiązywania zmienionego rozporządzenia, żadna ze szkół nie zdecydowała się już u progu nowego roku szkolnego wprowadzić e-legitymacje. - mówi Zuzanna Konopa, Dyrektor ZEOSiP w Piszu - Nie mniej jednak z pewnością sukcesywnie będą wdrażane.
W naszym mieście rok szkolny rozpoczęto tradycyjnie, uroczyście i z drobnymi zmianami personalnymi. Uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Piszu powitał nowy dyrektor - Paweł Bazydło - nauczyciel ZSZ, były wicedyrektor, radny Rady Miejskiej obecnej kadencji.
Paweł Bazydło - nowy dyrektor ZSZ.
Nauka dopiero się rozpocznie, ale dla uczniów najważniejszą informacją na start, zaraz po zapoznaniu się z chaotycznym początkowym planem lekcji, jest pewna wiadomość o przewidywanych dniach wolnych od nauki.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2018/2019 ferie świąteczne i zimowe obowiązywały będą w następujących okresach:
23-31 grudnia 2018 r - przerwa świąteczna
21 stycznia - 3 lutego ferie zimowe w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim.
18-23 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna
Do tego dojdą dni wolne z okazji świąt, egzaminów starszych kolegów, wycieczek... Ale póki co, trzeba się znów wziąć za naukę.