Zdjęcie jest ilustracją do artykułu |
1 złotówka więcej. Niby niewiele, ale przecież ceny produktów nie wzrosły na tyle, by dokonywać zmian dotychczasowych stawek - mówi mama czwartoklasisty. -Czy to jakaś nowa fala podwyżek w Piszu. Ostatnio i śmieci nam podrożały!
Menu jakościowo i ilościowo nie zmieni się. I to prawda, że stawki płacone przez mieszkańców gmin ościennych odbiegają od piskich. W Białej Piskiej, Orzyszu, Rucianem-Nidzie - wszędzie tam dzienna stawka żywieniowa wynosi 3,50 zł. I jak poinformowali nas dyrektorzy tamtejszych ZOSP-ów, nie zmieniała się od dwóch lat. Jedyną szkołą, w której koszt posiłków jest porównywalny do piskiego, to szkoła w Ukcie. Tam za obiad płacą 5,40 ale tylko dlatego tak dużo, bo jest to zlecona usługa cateringowa.My płaciliśmy i tak dużo więcej niż w Orzyszu - dodaje inna. - A przecież tam też jedzą podobnie. Jadłospis i produkty nie różnią się, a tu ceny podskoczyły. Może teraz serwować będą jakieś wykwintne menu.
My nie wzorujemy się na stawkach proponowanych przez innych. Nie analizujemy, jak wyglądają i czy różnią się posiłki w poszczególnych szkołach. Wzrost opłat w Piszu podyktowany jest zwykłą kalkulacją - mówi Zuzanna Konopa, Dyrektor Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli w Piszu. -W przypadku opłat za żywienie dzieci wzrosły koszty eksploatacyjne i to przełożyło się na wzrost dotychczasowych cen. Jeśli mówimy o opłacie za posiłki dla nauczycieli, które również uległy podwyżce, to podyktowane są nałożeniem na nie podatku od towaru i usług, który od tego roku mamy obowiązek naliczać. I tak - nauczyciele, którzy zechcą zjeść obiad w szkolnej stołówce zapłacą 10 zł, a nie 8 jak do tej pory.
Burza w szklance wody - komentuje tata Marysi. - Nie ma co o grosze się wykłócać. Trzeba płacić, bo ciepły posiłek w szkole musi być!
Pomoc państwa w zakresie dożywiania - to nazwa dotychczasowego programu rządowego, który realizujemy w naszym ośrodku - mówi Elwira Świetlicka, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu - W tym roku działania będziemy kontynuować w ramach programu po nazwą Posiłek w szkole i w domu 2019/2023. Jego istotą jest pomoc w zakresie dożywiania zarówno dzieci jak i dorosłych W 2018 roku w Gminie Pisz z programu pomocowego na dożywianie korzystało 1331 osób - 557 dzieci w tym 92 przedszkolaków decyzją MOPS i 92 dzieci skierowanych decyzją dyrektorów szkół.