12 uczelni wyższych zaprezentowało swoją ofertę edukacyjną podczas Dnia Akademickiego zorganizowanego w Zespole Szkół nr 1 w Piszu.
Sala gimnastyczna II LO wypełniła się uczniami, zainteresowanymi informacją o uczelniach wyższych naszego regionu, a w szczególności o kierunkach kształcenia przez nie proponowanych.
Najwięcej osób pyta dziś o kosmetologię - mówi przedstawiciel Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - zainteresowanie wzbudza również pielęgniarstwo czy położnictwo. Obserwując jednak proces rekrutacyjny na naszej uczelni najwięcej chętnych corocznie wybiera kierunek medyczny. W ubiegłym roku akademickim było 15 kandydatów na jedno miejsce.
Wysokie zainteresowanie kierunkiem lekarskim potwierdza także reprezentant Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Wydział Lekarski, Weterynaria już od lat - to kierunki cieszące się największą popularnością. Ale UWM ma do zaproponowania aż 68 kierunków, więc potencjalnie każdy zainteresowany coś znajdzie. A proszę pamiętać, że oprócz ciekawej oferty edukacyjnej mamy infrastrukturę dla studentów - Kortowo to najnowocześniejszy kampus w Polsce!
Rzeczywiście, zapytani uczniowie najczęściej wskazywali Olsztyn jako miejsce studiów, głównie z bliskości miasta, ale także wskazywali walory Kortowa jako miejsca przyszłego zakwaterowania.
Mój brat studiował w Olsztynie, siostra studiuje - mówi Karol - ja za rok również wybieram się na uniwerek - Zarządzanie albo Gospodarka Przestrzenna.
Stanowisko Wojskowej Akademii Technicznej odwiedzali najczęściej ci, których nurtowała kwestia wyboru studiów cywilnych lub wojskowych. Skąd to rozgraniczenie rekrutacyjne?
Rekrutacja na kierunki wojskowe WAT trwa do końca marca - mówi przedstawiciel uczelni - potem kolejne etapy kwalifikacji - badania lekarskie, psychologiczne, testy sprawnościowe, rozmowa kwalifikacyjna i wyniki egzaminów. Nasi studenci już od sierpnia rozpoczną szkolenie wojskowe. Kandydaci na studia cywilne zdają na podstawie wyników egzaminu maturalnego.
Wybór kierunków wojskowych niesie za sobą jeszcze inne korzyści - zakwaterowanie, wyżywienie, uposażenie miesięczne. A po zakończeniu pięcioletnich studiów - gwarancja zatrudnienie w delegowanej jednostce.
Co wybrać? - zastanawia się Ania - myślę, że będzie to jednak kierunek humanistyczny, ale wciąż się waham między filologią polską a pedagogiką lub psychologią.
Ja pójdę na Biologię - na UG lub na jakiś kierunek z oferty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - mówi tegoroczna maturzystka Julia.
Dzień Akademicki to wydarzenie nie tylko dla maturzystów, ci najczęściej już zdecydowali o wyborze placówki dalszego kształcenia. To przede wszystkim okazja do zapoznania się z różnorodnością kierunków dla uczniów kończących kształcenie podstawowe, bo to oni lada moment będą decydować o profilu kształcenia w szkole średniej. Najlepiej, żeby był spójny z dalszą drogą edukacji.