6 grudnia w szkole w Hejdyku odbyła się gala podsumowująca kampanię "Moje miasto bez elektrośmieci”.
Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w związku z realizacją w szkole ogólnopolskiego programu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Środowiska, którego organizatorem jest firma Elektroeko Warszawa.
Małgorzata Ruszczuk i Anna Podsiadło
Małgorzata Ruszczyk – szkolny koordynator programu w Hejdyku przedstawiła sprawozdanie z realizacji działań w ramach prowadzonej kampanii. Wśród nich znalazło się podsumowanie zbiórki elektroodpadów.
W tym roku osiągnęliśmy wynik 9 ton 70 kg elektroodpadów - mówiła Małgorzata Ruszczyk - łącznie od początku udziału w programie, czyli od 2013r. szkoła w Hejdyku zebrała 70 ton 269 kg! Znalezienie się wśród liderów zbiórki elektrośmieci w Polsce to powód do dumy dla małej szkoły. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że prowadzona przez szkołę kampania o elektoodpadach rozbudziła świadomość ekologiczną uczniów, ich rodzin i mieszkańców okolicznych wsi, a nawet gminy. Wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się do efektów naszej zbiórki bardzo serdecznie dziękujemy.
Wśród elektrośmieci najczęściej znajdują się zużyte żarówki, sprzęt elektryczny i baterie, fot. elektoeko.pl
Zbiórki szkoły w Hejdyku w latach 2013-2019
2013 r - 2 tony 700 kg
2014 r - 6 ton 331 kg
2015 r - 11 ton 207 kg - III miejsce w Polsce: nagroda tablica multimedialna
2016 r - 8 ton 560 kg - IV miejsce w Polsce
2017 r - 19 ton 563 kg - II miejsce w Polsce: nagroda tablica multimedialna
2018 r - 11 ton 838 kg
2019 r - 9 ton 70 kg
Na uroczystość przybyła Anna Podsiadło- koordynator ogólnopolskiego programu "Moje miasto bez elektrośmieci”. Przekazała nagrody dla szkoły - pomoce dydaktyczne: laptop, drukarkę, mapy, plansze i pomoce do matematyki, fizyki, geografii, historii, biologii. Wartość nagród ok. 12000 zł.
Szkoła w Hejdyku należy do liderów w Polsce - mówiła Anna Podsiadło - Taka mała szkoła, a uzyskuje takie wyniki. To już kolejny sukces uczniów, nauczycieli i całej społeczności w działaniach kampanii. Firma Elektroeko od roku 2006, dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów zebrała ponad pół miliona ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – co stanowi niemal 50% ogólnej masy elektrośmieci zebranej dotychczas na rynku. Cały sprzęt trafia do wyspecjalizowanego zakładu przetwarzania, gdzie po unieszkodliwieniu toksycznych substancji jest poddawany procesom odzysku i recyklingu, w sposób bezpieczny dla środowiska.
Podczas uroczystości uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny. Jak przystało na liderów ekologii, dotyczył on ochrony środowiska.
Szkolny projekt kampanii o elektroodpaach koordynowały - Małgorzata Ruszczyk i Ewa Stachelek.
Fot. UM Pisz