KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 17.12.2019
Hejt, stalking - w sieci i w realu
Były Rzecznik Praw Dziecka rozmawiał z piską młodzieżą o zjawisku przemocy
13 grudnia w SP nr 1 w Piszu zorganizowano spotkanie dotyczące przeciwdziałania przemocy. Prowadzącymi byli Paweł Jaros, były rzecznik praw dziecka w Polsce oraz Paweł Kaczor sędzia z Ministerstwa Sprawiedliwości. Uczestnikami - delegacje uczniów klas 7-8 piskich szkół.
Paweł Jaros sprawował funkcję rzecznika praw dziecka w latach 2001-2006, obecnie jest zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości, jest także członkiem międzynarodowej grupy zajmującej się zwalczaniem przemocy. Wraz z sędzią Pawłem Kaczorem są ekspertami Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, członkami Komitetu Lanzarote - organu traktatowego Europejskiej Komisji, w sprawie ochrony dzieci przed seksualnym wykorzystaniem i krzywdzeniem.


Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka - mówił Jaros - naszym obowiązkiem jako dorosłych jest uświadamiać was, jakie macie prawa.
Tematem głównym spotkania była dyskusja o przemocy w grupie rówieśniczej i przemocy domowej, o zagrożeniach w internecie, pojawiającym się stalkingu, a także o tym, jak czuje się pokrzywdzony i co kieruje sprawcą.
Sprawca przemocy najczęściej jest zakompleksiony, niedowartościowany - mówił Paweł Kaczor - Poniżanie innych daje mu poczucie bycia lepszym.

A czym przemoc jest dla młodych osób i czy rzeczywiście zauważają to zjawisko w swojej grupie rówieśniczej?


Zdarza się, że ktoś kogoś uderzy, ale rzadko, najczęściej to takie szybkie załatwienie sprawy - mówił jeden z uczniów - mieliśmy natomiast przypadek przemocy psychicznej. Były wyzwiska, naśmiewanie a nawet groźby.
Wiem, co znaczy hejt - mówi jedna z uczennic - nastawianie całej grupy przeciwko, wykluczanie ze wspólnych rozmów czy spotkań, drwiny i oskarżenia. Trudno z takim odrzuceniem sobie poradzić.
Grupa nadaje odwagi i w grupie łatwiej jest o przemoc - potwierdzali eksperci - Jednak niezależnie, czy w pojedynkę, czy grupowo, nikt ma prawa ranić, krzywdzić, wyśmiewać się. Pamiętajcie! Przemoc jest karalna!
Dyskusja o przemocy gorąco zaangażowała uczniów, potwierdzając fakt, że to temat aktualny, budzący szereg pytań. Teraz doszło wiele nowych informacji, szczegółów i rozwiązań - jak walczyć ze sprawcami, do kogo zwracać się o pomoc i gdzie dochodzić swoich praw.


Zadaniem młodzieży biorącej udział w spotkaniu było przekazanie rówieśnikom informacji ze spotkania i podzielenie się zdobytą tu wiedzą podczas np. lekcji wychowawczych.

Organizatorem spotkania był Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu.
Aby skuteczniej realizować gminne zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, MGOPS w Piszu tworzy lokalny system wsparcia oraz nawiązuje ponadgminne partnerstwa - mówi Elwira Świetlicka, Dyrektor MOPS w Piszu - W ramach partnerstwa MGOPS w Piszu i GOPS w Pieckach nawiązał współpracę z Departamentem Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, na rzecz realizacji "Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie  na lata 2017 -2020”. Efektem czego było to spotkanie.
Goście z Ministerstwa Sprawiedliwości spotkali się także z członkami Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie podczas narady szkoleniowej.

Spotkania i zajęcia odbywały się w ramach organizowanego przez MGOPS w Piszu "Tygodnia ochrony ofiar przemocy".
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt