REKLAMA
Data dodania: 25.04.2024
Raport Inspekcji Sanitarnej
Plecaki uczniów są za ciężkie! Rekordowy ważył prawie 16 kg
Fot. uczniowie SP 4 Pisz
Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną Województwa Warmińsko-Mazurskiego, waga plecaków noszonych przez uczniów jest za duża w porównaniu z ich wagą ciała.
Książki, ćwiczenia, zeszyty, piórniki, materiały dodatkowe na zajęcia plastyczne i techniczne, worek ze strojem na w-f, śniadaniówka - plecaki uczniów muszą pomieścić naprawę wiele. Ile? Sprawdziła to wojewódzka inspekcja sanitarna.

Badania przeprowadzono w 40 szkołach województwa warmińsko-mazurskiego, w tym również w piskich podstawówkach. Jak wynika z raportu największą grupą z przeładowanymi tornistrami są czwartoklasiści. Najcięższy plecak miał jednak uczeń klasy siódmej, którego tornister ważył 15,8 kg.

Oceną ciężkości plecaków objęto 8417 uczniów W trakcie oceny za właściwy stosunek ciężaru plecaka do wagi jego użytkownika przyjęto wartość do 15%.
W szkołach podstawowych przeciążone plecaki miało ogółem 1135 uczniów (13,5%). Pozostali uczniowie nosili plecaki ważące mniej niż 15% masy ich ciała. - czytamy w raporcie - Największą grupą z przeładowanymi plecakami są czwartoklasiści (26,6%), zaś najlepiej w tej kategorii wypadli uczniowie klas ósmych, wśród których jedynie 2,7% nosiło zbyt ciężki tornister.

Z raportu wynika również, że to dziewczynki pakują więcej do plecaka. Oceną objęto 4142 dziewczęta i 4275 chłopców. Zbyt ciężki plecak nosiło 585 dziewcząt (14,1% ocenionych), a wśród chłopców grupa ta liczyła 550 osób (12,9%).

Zapytaliśmy dyrekcję i nauczycieli piskich szkół podstawowych o działania, którymi szkoła wychodzi naprzeciw uczniowi i przyczynia się do tego, że plecaki nie stanowią zbyt wielkiego wyzwania siłowego.
W szkole dokonywane są pomiary wagi plecaków przez szkolną pielęgniarkę, w ubiegłym roku pomiary wykonywali u nas również pracownicy PSSE w Piszu. - informuje Anna Maksimowicz, dyrektor SP 4 w Piszu - Staramy się znajdować rozwiązania, służące temu, by dzieci nie przeciążały się - w szkole są szafki dla starszych uczniów, natomiast młodsi uczniowie część podręczników zostawiają w swoich klasach i jeśli jest potrzeba skorzystania wówczas nauczyciel rozdaje je uczniom.
szafki w SP4
Materiałów do zajęć jest dużo, to prawda. Często pozwalamy przynosić jeden podręcznik na dwoje dzieci siedzących w ławce. Książki można trzymać w szafkach szkolnych i zabierać je na konkretną lekcję. - komentują piscy nauczyciele - Niektórzy uczniowie noszą po prostu zbyt wiele rzeczy, tak na wszelki wypadek, nie wypakowują przyborów codziennie, tylko raz na jakiś czas. To zbędny ciężar. Staramy się przypominać, szczególnie tym najmłodszym uczniom, by wkładali tylko przybory niezbędne.
Szkolne szafki, zwolnienie z obowiązku noszenia podręcznika - to udogodnienia, które mają do dyspozycji uczniowie, jednak nie zawsze z nich korzystają. Rola rodziców i nauczycieli sprowadza się więc także do tego, by zwracali uwagę, że nadmierne obciążenie niekorzystnie wpływa na postawę ciała.

Źródło raportu: WSSE Olsztyn
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt