REKLAMA
Data dodania: 27.03.2013
Studenci Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu ks. dr Edwarda Anuszkiewicza
Tylko słaby człowiek boi się pokuty
Udostępnij artykuł na Facebooku
Czym się różni post ścisły od jakościowego? Jak wygląda Wielkanoc u grekatolików? Kiedy należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania odpowiadał były kierownik Biblioteki Seminaryjnej w Ełku i duszpasterz z ponad 30 – etnim stażem w jednej osobie – ks. dr Edward Anuszkiewicz. Jego wykładu pn. „Rozważanie wielkopostne” wysłuchali studenci – seniorzy z Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Bohater poniedziałkowego spotkania, które odbyło się w sali widowiskowej Piskiego Domu Kultury, obecnie pełni funkcję rezydenta w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. O jego dokonaniach zawodowych i naukowych opowiadała rektor PUTW Aneta Karwowska. Następne minuty upłynęły pod znakiem wskazywania podobieństw i różnic w obyczajach wielkanocnych katolików i grekokatolików.

Kościół obrządku wschodniego posługuje się kalendarzem juliańskim, dlatego tamtejsi zazwyczaj obchodzą święta dwa tygodnie później. Ponadto grekokatolicka Wielkanoc trwa, trzy dni. W związku z tym małżeństwa mieszane mogą świętować przez cały miesiąc – zauważył ks. dr Edward Anuszkiewicz.

Jak Pismo Św. definiuje Wielki Post? W jakich przypadkach kapłan udziela dyspensy?

Według Księgi Wyjścia pod pojęciem postu kryje się wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, jak również w pożyciu płciowym. Prorocy zwalczali stosowany bez właściwej motywacji post, który piętnował także Jezus. Chrystus swoim postępowaniem nadawał postowi właściwych cech, które wskazywały na jego zbawczą rolę w dziejach ludzkości. Z kolei w religii Izraela post jest darem Bożym, a nie praktyką ascetyczną. Człowiek pości po to, aby przygotować się na spotkanie z Panem, wyprosić sobie dobrodziejstwo, przebaczenie, dać wyraz ubolewaniu oraz zdobyć światłość przed podjęciem ważnej decyzji. I Synod Diecezji Ełckiej przypomina, że na naszym terenie, podobnie jak w całej Polsce dniami pokutnymi są wszystkie piątki całego roku oraz okres Wielkiego Postu. Tradycyjną formą takiej pokuty jest post, który dzieli się na: jakościowy (zwany też bezmięsnym), ilościowy oraz ścisły, stanowiący połączenie dwóch pierwszych. Wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych wierni powinni zachowywać w Wigilię Bożego Narodzenia oraz we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. W przypadku np. pogrzebu, ślubu, święta kościelnego ksiądz może ogłosić dyspensę. Zobowiązanie to dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ilościowy (jedna potrawa do syta) powinniśmy zachować w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, ponieważ są to dni ściśle połączone z pamiątką męki i śmierci Chrystusa. Post ścisły obliguje wszystkie osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 rok życia i wiąże ich do ukończenia 60 roku życia – poinformował ks. dr Edward Anuszkiewicz.

Zanim studenci rozeszli się do swoich domów złożyli sobie wzajemne życzenia świąteczne oraz symbolicznie podzielili się jajkiem.























Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt