Bohater poniedziałkowego spotkania, które odbyło się w sali widowiskowej Piskiego Domu Kultury, obecnie pełni funkcję rezydenta w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. O jego dokonaniach zawodowych i naukowych opowiadała rektor PUTW Aneta Karwowska. Następne minuty upłynęły pod znakiem wskazywania podobieństw i różnic w obyczajach wielkanocnych katolików i grekokatolików.
– Kościół obrządku wschodniego posługuje się kalendarzem juliańskim, dlatego tamtejsi zazwyczaj obchodzą święta dwa tygodnie później. Ponadto grekokatolicka Wielkanoc trwa, trzy dni. W związku z tym małżeństwa mieszane mogą świętować przez cały miesiąc – zauważył ks. dr Edward Anuszkiewicz.
Jak Pismo Św. definiuje Wielki Post? W jakich przypadkach kapłan udziela dyspensy?
– Według Księgi Wyjścia pod pojęciem postu kryje się wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, jak również w pożyciu płciowym. Prorocy zwalczali stosowany bez właściwej motywacji post, który piętnował także Jezus. Chrystus swoim postępowaniem nadawał postowi właściwych cech, które wskazywały na jego zbawczą rolę w dziejach ludzkości. Z kolei w religii Izraela post jest darem Bożym, a nie praktyką ascetyczną. Człowiek pości po to, aby przygotować się na spotkanie z Panem, wyprosić sobie dobrodziejstwo, przebaczenie, dać wyraz ubolewaniu oraz zdobyć światłość przed podjęciem ważnej decyzji. I Synod Diecezji Ełckiej przypomina, że na naszym terenie, podobnie jak w całej Polsce dniami pokutnymi są wszystkie piątki całego roku oraz okres Wielkiego Postu. Tradycyjną formą takiej pokuty jest post, który dzieli się na: jakościowy (zwany też bezmięsnym), ilościowy oraz ścisły, stanowiący połączenie dwóch pierwszych. Wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych wierni powinni zachowywać w Wigilię Bożego Narodzenia oraz we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. W przypadku np. pogrzebu, ślubu, święta kościelnego ksiądz może ogłosić dyspensę. Zobowiązanie to dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ilościowy (jedna potrawa do syta) powinniśmy zachować w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, ponieważ są to dni ściśle połączone z pamiątką męki i śmierci Chrystusa. Post ścisły obliguje wszystkie osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 rok życia i wiąże ich do ukończenia 60 roku życia – poinformował ks. dr Edward Anuszkiewicz.
Zanim studenci rozeszli się do swoich domów złożyli sobie wzajemne życzenia świąteczne oraz symbolicznie podzielili się jajkiem.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze