Zamknij

Mamy obiekt lekkoatletyczny klasy światowej

15:30, 21.10.2014
Skomentuj

Stadion Starego Ogólniaka przeszedł metamorfozę i jest teraz obiektem wysokiej klasy. Jego przebudowa rozpoczęła się wiosną 2014 r. Wykonano m. in. odwodnienie stadionu, powstały nowe trybuny na 376 miejsc siedzących, oświetlenie stadionu, ogrodzenie wraz z małą architekturą.

21 października uroczyście otwarto nowy stadion lekkoatletyczny przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Jest to modernizacja, ale trudno mówić o tej inwestycji w kategorii ulepszenia. Ten piękny obiekt, położony praktycznie na nowo, ze starym stadionem łączy jedynie położenie. Jeśli porównamy ten stadion do innych obiektów szkolnych, to mamy obiekt klasy światowej, z której możemy być dumni.

Ze stadionu skorzystają nie tylko uczniowie ogólniaka. Obiekt będzie otwarty również dla młodszych sportowców.
Fot.Krzysztof Szyszkowski

Na uroczystość przybyli samorządowcy, działacze oświatowi i sportowi powiatu piskiego. Przybyli też oficjele z regionu. Zgromadzeni zostali przywitani przez Ryszarda Pawlickiego - dyrektora "Starego Ogólniaka" oraz Starosty Piskiego Andrzeja Nowickiego.

-To obiekt, z którego będą mogli korzystać nie tylko uczniowie ogólniaków, powiedział starosta Nowicki. -Jestem po rozmowach z burmistrzem Janem Alickim, który chciałby zaangażować również szkoły podstawowe i gimnazjalne. Chcielibyśmy zorganizować wspólnie sekcje lekkoatletyczne ze wszystkich szkół. Zachęcam również wszystkich mieszkańców do korzystania, to obiekt otwarty dla wszystkich - idealny do biegania, czy uprawiania innych sportów.

- Wasza sportowa młodzież należy do najlepszych w województwie - powiedział Wacław Wasiela, przewodniczący Zarządu Warmińsko - Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Olsztynie. - Młodzi ludzie osiągali sukcesy trenując na stadionie żużlowym. Wyobrażam sobie jakież to będą wyniki, gdy macie obiekt tartanowy.

- Nie da się rozwijać zdolności intelektualnych, bez ćwiczenia tężyzny fizycznej - powiedział, urodzony w Piszu, prof. Waldemar Kamrat, były prorektor ds. kształcenia i rozwoju Politechniki Gdańskiej. - Cieszę się, ze w moich rodzinnych stronach powstaje taki piękny obiekt. To jest bardzo duże osiągnięcie.

Do budowy zastosowano materiały zgodne z obowiązującymi przepisami IAAF i PZLA
Fot. Krzysztof Szyszkowski

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczno-sportowa. Młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prezentowała możliwości wykorzystania nowego obiektu w biegach, skokach w dal, wzwyż, grze bocce czy pchnięciu kulą. Odbył się również bieg sztafetowy, w którym ostatnią pałeczką był symboliczny klucz obiektu przekazany przez uzdolnionego sportowca lekkoatletycznego, Amadeusza Pajka, staroście Andrzejowi Nowickiemu. Ostatecznie klucz trafił do rąk dyrektora ZSO - Ryszarda Pawlickiego.

Szkolny stadion o klasie światowej Do budowy zastosowano materiały zgodne z obowiązującymi przepisami IAAF i PZLA. Nawierzchnie syntetyczne posiadają licencję FIFA oraz uzyskały certyfikat zgodności z wymogami UEFA, W zakresie dyscyplin biegowych nowy obiekt dysponuje 300 metrową bieżnią z 4 torami na pełnym okrążeniu (szerokość bieżni wraz z poboczem - 5m) oraz 5 torem do biegów na dystansie 100m / 110m.

Bieżnia do skoku w dal i trójskoku jest wykonana w systemie dwustronnym z dwoma równoległymi rozbiegami, stykającymi się bezpośrednio. Długość torów rozbiegu wynosi 55m. Dodatkowo od strony ul. Warszawskiej stadion wyposażony jest w skocznię wzwyż, a na przeciwnym końcu - od strony istniejącej hali sportowej zlokalizowano sektor pchnięcia kulą. Płyta boiska pokryta sztuczną trawą wyposażona jest w instalację odwadniającą i zraszającą dla zoptymalizowania warunków rozgrywania konkurencji sportowych.

Nawierzchnie syntetyczne boiska posiadają licencję FIFA oraz uzyskały certyfikat zgodności z wymogami UEFA
Fot.Krzysztof Szyszkowski

Obiekt pozwoli na organizowanie, poza turniejami piłkarskimi, zawodów lekkoatletycznych w takich konkurencjach jak: biegi na różnych dystansach (krótkim, średnim, długim, biegi przez płotki, sztafetowe, z przeszkodami), pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, skok o tyczce.

Ostateczny koszt inwestycji wyniósł 4.058.483,28 zł 85% środków pochodziło z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska (4.449.710,79 zł) a 15% stanowił wkład własny z budżetu Starostwa Powiatowego w Piszu (608.772,49 zł). Głównym wykonawcą modernizacji stadionu była firma Tamex Obiekty Sportowe SA z Warszawy.

(1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%