KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 13.05.2015
Co 10 rodzic idzie z problemem do poradni
Moje dziecko uczniem? Jeszcze nie teraz!
Rodzice masowo starają się o odroczenia startu szkolnego swoich dzieci. W przedszkolach może ich zostać nawet 70 tys. - alarmują ogólnopolskie media. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne w całym kraju przeżywają oblężenie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy problem ten dotyczy również Pisza, czy rodzice dzieci urodzonych w 2009r. mają obiekcje co do wcześniejszego pójścia do szkoły ich dzieci.

-Myślę, że przez te dwa lata szkoły zdążyły się odpowiednio przygotować na przyjście młodszych uczniów, mówi pani Anna - mama 6-letniej Patrycji. -Wierzę, że tak jest.

-Ja wolałabym, aby syn pozostał jeszcze w zerówce. Jest taki cichy, może sobie nie poradzić, mówi pani Katarzyna. –Ale idą wszystkie dzieci, więc co zrobić?

W wielu przypadkach wątpliwości rodziców w tej kwestii są duże, często opinia nauczycieli przedszkolnych potwierdza, że dziecko ma problemy, mogące mieć wpływ na edukację szkolną. W takim przypadku należy udać się do Powiatowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Piszu, w celu dokonania badania dojrzałości szkolnej 6-latka.

Elżbieta Włodkowska - dyrektor Powiatowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Piszu

- Z reguły dzieci 6-letnie są idealnie przygotowane do nauki szkolnej. Ich poziom intelektualny jest odpowiedni. Niektóre jednak wykazują czasem problemy emocjonalne. Temu należy się przyjrzeć, komentuje Elżbieta Włodkowska - dyrektor Powiatowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Piszu.

Badania dojrzałości szkolnej przeprowadzane są w piskiej poradni od maja do sierpnia. Wszystkie dzieci, których rodzice deklarują chęć wykonania badań, zostaną badaniom poddane.

Badanie w poradni trwa około 3 godzin. Przeprowadza je pedagog i psycholog, badając odpowiednio umiejętności pedagogiczne i psychologiczne dziecka. Pracownicy przeprowadzają także wywiad z rodzicem oraz zapoznają się z diagnozą dojrzałości szkolnej, którą sporządzają nauczyciele przedszkolni.

W celu edukacji rodziców nowych uczniów, pracownicy poradni organizują również spotkania podczas których przedstawiają jak funkcjonują dzieci w tym okresie oraz kiedy powinny pojawić się wątpliwości.

- Zorganizowaliśmy spotkania w placówkach edukacyjnych, oprócz tego nasi pracownicy są dostępni podczas dyżurów w poradni. - mówi dyrektor PPP- Chciałabym rozwiać obawy rodziców i uświadomić im, że to są zupełnie inne dzieci, niż my w młodości, niż nasze starsze dzieci kilka lat wstecz. Oprócz tego dzisiejsza podstawa programowa kształcenia szkolnego jest całkowicie dostosowana do ich możliwości.

Badania dojrzałości szkolnej trwają. Na chwilę obecną  do badania zgłoszono 101 wniosków, na ogólną liczbę 1024 małych 6-letnich mieszkańców powiatu piskiego.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt