Zamknij

Dodaj komentarz

Do Łysych zjechały tłumy

1 00:00, 05.04.2009
Skomentuj

Jest takie miejsce niedaleko Pisza, które z hasłem "Niedziela Palmowa" jest związane wyjątkowo. Ludzie z całej Polski przyjeżdżają tam podziwiać uroczystość kościelną powiązaną z tradycją plecenia palm.

Jest takie miejsce w Polsce, które z hasłem "Niedziela Palmowa" jest związane wyjątkowo. Ludzie z całej Polski przyjeżdżają tam podziwiać uroczystość kościelną powiązaną z tradycją plecenia palm. To Łyse - malutka miejscowość na Kurpiach, położona 50 kilometrów od Pisza.

Miejscowość Łyse, w Niedzielę Palmową, staje się jednym z najbarwniejszych miejsc w kraju. Z roku na rok święto 

Największa palma "szyta na miarę" kościoła. Fot. Krzysztof Szyszkowski
przyciąga liczniejsze rzesze turystów z kraju i zagranicy, przedstawicieli świata dyplomacji, polityki, kultury, nauki. W 2008 roku miejsce to odwiedził prezydent Kaczyński z małżonką.  

Z uroczystości kościelnej święto przekształciło się w przegląd konkursowy połaczony z imprezą folklorystyczną. Można obejrzeć procesję z palmami w każdych rozmiarach - od malutkich palemek, po giganty, ledwo mieszczące się w świątyni.

Niedziela Palmowa w Łysych to także kiermasz sztuki ludowej, wydawnictw regionalnycha także  występy zespołów folklorystycznych. Mała miejscowość zamienia się w mrowisko ludzi, podobne jak w zakopiańskich krupówkach, czy w nadmorskim Władysławowie. To okazja by skosztować potraw kuchni regionalnej, kupić kurpiowską pamiątkę, zobaczyć stroje ludowe oraz poznaćkurpiowskie obyczaje. Palma kurpiowska ma spore rozmiary. Od 1 do 15 metrów wysokości. Kurpianki wykonują najczęściej z bibuły - oplatając roślinnością kije lub rury z tworzyw sztucznych bogatą, kwiecistą dekoracją przeplataną wstążkami.

Tradycja wykonywania i święcenia palm sięga na Kurpiach XVII w. Takim palmom przypisywano magiczne moce. Postawiona za świętym obrazem miała chronić ludzi i ich dobytek przed nieszczęściami. Wierzono również, że wystawione w oknie palmy chroniły domostwo od uderzenia pioruna. Po wojnie tradycja zaczęła zanikać. Do 1969 roku przestawała istnieć, ale w tym też roku ksiądz Adam Pogorzelski przypomiał Kurpiom o ich zwyczaju, ogłaszając konkurs plecienia palm. Od tego czasu odbyło się już 38 konkursów. W 1995 roku konkurs podzelono na rywalizację indywidualną i zespołową.

Tegoroczna Niedziela Palmowa w Łysych rozpoczęły występy kapel kurpiowskich. Występowała kapela "Puszcza Zielona", zespół folklorystyczny "Serafinki" ze Szkoły Podstawowej w     Serafinie, "Łysozianie" z Zespołu Szkół w Łysych oraz "Lipnicanie" z Zespołu Szkół w Lipnikach. Po występach odbyła się główna uroczystość - msza św. z procesją pod przewodnictwem biskupa Stanisława Stefanka. Po mszy impreza spowrotem nabrała folklorystycznego charakteru. Przy placu Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych przedstawiono widowisko pt. "Skutki oszukanej miłości" w wykonaniu "Puszczy Zielonej" z Łysych, pokazywał się również zepół pieśni i tańca "Sokołowianie" z Sokołowa Podlaskiego oraz "Jegodecki" z Zespołu Szkół w Zalasiu.

Uroczystość w Łysych cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony Piszan. Można było zauważyć sporą ilość znajomych twarzy z naszego miasta. Przybyli też ze swoją palmą "Piszanie" - grupa osób z klubu seniora, działającego przy Piskim Domu Kultury. Jednak tej kultury "Piszanom" zabrakło - o czym można się przekonać w najnowszym wpisie blogu Piszanina.
 

(1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Prezydent zawetował nowelizację ustawy wiatrakowej

Kochani mieszkańcy, nie dajcie się otumanić przez media takie jak Piszanin, Wyborcza, TVP 3 , które są inspirowane przez skrajnie prawicowych radnych Rady Miejskiej w Piszu i przypuściły nieuzasadniony polityczny atak na naszą Marszałkinię. W swoim oświadczeniu udowodniła Ona, że jest niewinna , a także, że należą się Jej podziękowania za wkład pracy włożony w modernizację budynku PDK. Również kontrolerzy NIK , z politycznych przyczyn, stawiają Jej nieuzasadnione zarzuty, co także udowodniła w swoim oświadczeniu. Dzięki staraniom Burmistrza Dariusza Kińskiego kontynuacja modernizacji budynku PDK będzie prowadzona przez wyznaczone przez Niego kompetentne osoby,co powinno spowodować zakończenie politycznych ataków ze strony opozycyjnych radnych. Kochani, teraz najważniejsze jest podziękowanie naszym rolnikom za ich ciężką tegoroczną pracę w trakcie dzisiejszych dożynek gminnych. Bądźcie odporni na szeroko zakrojoną polityczną kampanię,której celem jest zaszkodzenie ciężko pracującemu na rzecz mieszkańców gminy Pisz Burmistrzowi Dariuszowi Kińskiemu. Świętujcie i bawcie się, nie zwracajcie uwagi na prawicową opozycję, której zależy tylko na zatrzymaniu rozwoju Gminy Pisz zarządzanej przez naszego Burmistrza Kińskiego.

Jot 23

02:03, 2025-08-23

Prezydent zawetował nowelizację ustawy wiatrakowej

W Niemczech minimum 1000 m od zabudowań, zaś w Polsce 500 m. Sprawiedliwe. Bez komentarza.

xxx

21:55, 2025-08-22

Prezydent zawetował nowelizację ustawy wiatrakowej

Referendum w Piszu to konieczność

Refwrendum

20:11, 2025-08-22

Prezydent zawetował nowelizację ustawy wiatrakowej

Pisz miasto pisowców ale jak będziecie płacić drożej za prąd pamiętajcie wszystko to jest wina Tuska,tak przecież w waszej telewizji mówią amen......

Konrad

18:44, 2025-08-22

0%