Zamknij

Zmarł Jerzy Krzywoszewski

1 00:00, 28.09.2010
Skomentuj

W niedzielę, 26 września, zmarł w wieku 93 lat Jerzy Krzywoszewski - jeden z najbardziej zasłużonych i lubianych ludzi Pisza i okolic.

Jerzy Tadeusz Krzywoszewski urodził się 21 maja 1917 roku w Karolewie. Uczył się w gimnazjum w Chyrowie i Krakowie. W 1932 roku, jako 15-letni chłopiec, został harcerzem. Od tego momentu harcerstwo stało się jego życiową pasją. W roku 1969, po 37 latach działalności, został Harcmistrzem Polski Ludowej. Zainicjował grupę harcerską Werset. Był komendantem wielkiej harcerskiej akcji Kormoran. Całe swoje życie poświęcił pracy z młodzieżą, krzewieniu kultury i uczeniu miłości do piękna, także piękna ziemi mazurskiej, która stała się  jego drugim domem. Wydał tomik wierszy pt.: "Poczta serdeczna", oraz napisał wspomnienia "Mój harcerski życiorys" i "Jak ptak przelotny".

Większość Piszan pamięta pana Krzywoszewskiego ze spotkań w przedszkolu. Przez 28 lat współpracował z piskimi przedszkolami jako rytmik. Grał na pianinie, śpiewał razem z dziećmi, przygotowywał występy grup przedszkolnych na różne uroczystości. Wiele razy wspominał, że praca z najmłodszymi dawałą mu najwięcej satysfakcji.

W roku 1969 Komisja Weryfikacyjna Ministerstwa Kultury i Sztuki pozwoliła Krzywoszewskiemu pełnić funkcję instruktora amatorskiego zespołu artystycznego. W ciągu 34 lat działalności teatralnej, pan Jerzy wyreżyserował między innymi "Poemat pedagogiczny" Makarenki, "Szczęśliwy chłopiec", "Czterech diabłów", "Ostry dyżur" Lutowskiego, "Niemców" Leona Kruczkowskiego. Ostatnie dzieło teatralne Krzywoszewskiego, adaptacja dzieła "Ksiądz Piotr" Kazimierza Przerwy Tetmajera, miało swoją premierę 13 grudnia 2003 roku w Piskim Domu Kultury.

Pozytywny wpływ Jerzego Krzywoszewskiego na kulturę ziemi piskiej został zauważony również przez władze miasta, które 14 grudnia 2003 roku uhonorowały Harcmistrza tytułem "Zasłużony dla miasta Pisz".

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu komunalnym w Piszu w czwartek 30 września godz. 13.00.

Zdjęcia w galerii pochodzą z kroniki PDK

(1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kolejna „pełniąca obowiązki” dyrektora PDK

konkretnej firmy deweloperskiej do zrealizowania projektu. Dlaczego co pewien etap zmienia sie ekipa budowlana- czemu to ma służyć???? Dlaczego mimo, że miasto opłaca kancelarię prawną umowa na budowę jest tak fatalnie skonstruowana, że firmy budowlane które porzuciły budowę nie odpowiadaja za to. Na papierze wygląda to dobrze ale gdzieś tu jest luka, która najwyraźniej służy innym celom. Kolejne dyrektorki czy Po podejmują się zadania nie mając kompetencji w zakresie budownictwa. Dlaczego nie wyłoniono dyrektora do spraw zarządzania obiektem w tym z kompetencjami do zakończenia prac budowlanych. Te dlaczego mnożą się i są tak dziwne, że rodzi się pytanie- komu zależy i dlaczego by taki stan istniał ( wyprowadzanie kasy) nieumiejętność zarządzania ( niedopełnienie obowiązku) czemu????

Pytanie dlaczego nie

09:53, 2025-08-17

Kolejna „pełniąca obowiązki” dyrektora PDK

A u nas w PGR Kaliszki po staremu. I wywalone mamy czy ta ruina podzieli los dworca PKP czy też nie. My tu mamy nasze miejsca do intymnego spożycia i to nas interesuje. Czasami można popatrzeć na przejeżdżający pociąg. Trzeba nacieszyć siectym widokiem bo zaraz i pociągów nie będzie.

Kieliszek z PGR Kali

22:43, 2025-08-16

Kolejna „pełniąca obowiązki” dyrektora PDK

Wszyscy wiemy że za to co działo się w latach 2017 do 2024 odpowiada Sobiechowa razem z byłym burmistrzem Szymborskim. Ciekawe jakie dostanie odszkodowanie Pani Natalia za ten ruch. Oczywiście to my mieszkańcy za to zapłacimy z naszych podatków. Brawo Tęczowy pajacu

BKL PL

18:47, 2025-08-16

Burzliwa sesja, raport NIK, kadrowe zawirowania

Podsumowując całą sytuacje dotyczącą PDK cytatem Osła ze Shreka - ,, Krowy doić"

Shrek

17:07, 2025-08-16

0%