Trwają prace przy przywróceniu połączenia wodnego Warszawa - Pisz. Dziś tj. 16 lipca 2019 r. Gmina Pisz przekazała Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu - Wody Polskie nieruchomości położone na terenie miasta Pisz do celów projektowych i budowlanych. Podpisanie aktu przekazania terenów odbyło się w pięknych okolicznościach przyrody nad rzeką Pisą.
W plenerowym wydarzeniu uczestniczyli Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Posłowie Jerzy Wojciech Małecki i Wojciech Kossakowski, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, Prezesi Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polski w Warszawie i Białymstoku Przemysław Daca i Mirosław Markowski, Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Giżycku Ewa Kunda oraz Dyrektor Delegatury w Giżycku Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Łukasz Gieczewski.
Ogromna rządowa inwestycja zapowiadana od dziesięcioleci sprawi, że niskie poziomy wód na rzece Pisie przejdą do historii. Jej koordynatorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie. W skład stopnia wodnego na Pisie wejdą: śluza żeglugowa, jaz z przepławką dla ryb oraz mała elektrownia wodna o mocy około 0,2 mw. Retencjonowana za pomocą stopnia wodnego woda w jeziorze Roś - zasilać będzie rzekę Pisę i Narew w okresach niżówek, eliminując zbyt niskie dla żeglugi stany wód. To kolejny krok w przywrócenie drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.
Na początku czerwca 2019 r. także powiat piski przekazał Wodom Polskim także grunty na potrzeby budowy zaplecza technicznego. Diametralną zmianę przeszedł również port na Narwi w Ostrołęce, który ma być ważnym przystankiem na trasie Warszawa - Pisz. Jesienią natomiast opracowana zostanie koncepcja udrożnienia całego szlaku żeglownego Pisz - Warszawa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz