Ponad 30 mln euro trafi wkrótce do Lokalnych Grup Działania z województwa warmińsko-mazurskiego, w tym do LGD Mazurskie Morze.
Środki, które pochodzą z nowej perspektywy funduszy unijnych, posłużą do realizacji strategii rozwoju, opracowanych przez lokalne społeczności.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podpisano umowy na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od blisko 20 lat uczestniczy we wdrażaniu programów unijnych na rozwój obszarów wiejskich, mających wpływ na stan całego regionu i poprawę jakości życia środowisk lokalnych - mówi marszałek Marcin Kuchciński. - Dzięki środkom finansowym z budżetu Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej mieszkańcy naszego województwa, w szczególności z obszarów wiejskich, mogą m.in. założyć własną działalność gospodarczą, rozwijać dotychczasową działalność, zadbać o zachowanie dziedzictwa lokalnego czy promować walory obszaru zamieszkania, w tym produkty lub usługi lokalne.
Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 kończy się w połowie przyszłego roku, a kontynuacja działań, w tym LEADERA odbywać się będzie poprzez wdrażanie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Z tych środków będą finansowane Lokalne Strategie Rozwoju.
LGD Mazurskie Morze otrzyma 3 062 500 euro.

Wybrane strategie, bazując na aktywizacji społecznej i przy wykorzystaniu miejscowych zasobów, pozwolą na wsparcie różnorodnych aktywności, określonych przez Lokalne Grupy Działania. Szczególne wsparcie trafi na:
- rozwój przedsiębiorczości, w tym rozwoju biogospodarki lub zielonej gospodarki, podejmowanie pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej, rozwijanie przedsiębiorstw społecznych,
- rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych w szczególności w zakresie: gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych, gospodarstw opiekuńczych,
- rozwój współpracy w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych,
- poprawę dostępu do usług dla lokalnych społeczności,
- przygotowanie koncepcji inteligentnej wsi,
- poprawę dostępu do małej infrastruktury publicznej,
- kształtowanie świadomości obywatelskiej.
Źródło: warmia.mazury.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz