Nie każdy nowotwór daje szansę na długie życie. Niektóre z nich rozwijają się podstępnie i dają objawy dopiero w zaawansowanym stadium.
Nie wszystkie nowotwory rokują źle, ale są i takie, które wyjątkowo trudno wykryć we wczesnej fazie. Choć współczesna medycyna czyni ogromne postępy, część chorób onkologicznych wciąż wiąże się z bardzo niskimi szansami przeżycia. W ocenie rokowań wykorzystuje się tzw. pięcioletni wskaźnik przeżycia, który pokazuje, ilu pacjentów przeżywa co najmniej pięć lat od diagnozy.
Jednym z najtrudniejszych przeciwników jest rak trzustki. Atakuje narząd odpowiadający m.in. za produkcję enzymów trawiennych i hormonów. Wskaźnik przeżycia pięcioletniego wynosi w tym przypadku zaledwie 11,5 proc. Choroba długo nie daje jednoznacznych objawów – mogą pojawić się bóle brzucha lub pleców, zaburzenia trawienia, tłuszczowe stolce, nudności i spadek masy ciała.
Podobnie niepokojące dane dotyczą międzybłoniaka opłucnej – to nowotwór złośliwy atakujący błonę otaczającą płuca, rzadziej – jamę brzuszną. Występuje najczęściej u mężczyzn po 60. roku życia. Typowe symptomy to bóle w klatce piersiowej, duszności, kaszel i znaczący ubytek masy ciała. Wskaźnik przeżyć w tym przypadku wynosi 12 proc.
Nowotwór tego narządu rozwija się długo w ukryciu – często wykrywany jest przypadkiem, np. podczas badania USG jamy brzusznej. Częściej dotyczy kobiet. Wśród czynników ryzyka wskazuje się nadwagę oraz nadużywanie alkoholu. Objawy obejmują bóle w prawej górnej części brzucha, żółtaczkę, wymioty oraz przewlekłe osłabienie. Szanse na przeżycie pięciu lat ma ok. 19,4 proc. pacjentów.
Na liście najbardziej niebezpiecznych nowotworów znajduje się też rak przełyku – najczęściej u osób po 40. roku życia. Często związany jest z paleniem, alkoholem i przewlekłym refluksem. Występują trudności z przełykaniem, ból w klatce piersiowej, chrypka, a także przewlekła czkawka.
Z kolei rak płuc i oskrzeli, jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych, może przez długi czas przypominać zwykłą infekcję. Pojawiają się duszności, uporczywy kaszel, krwioplucie i ból w klatce piersiowej. Wysokie ryzyko zachorowania wiąże się z długotrwałym kontaktem z dymem tytoniowym lub toksycznymi substancjami.
Rak wątroby oraz przewodów żółciowych ma często związek z przewlekłymi chorobami – jak marskość wątroby czy wirusowe zapalenia typu B i C. Wśród objawów są żółtaczka, ból w prawym boku, wodobrzusze i ogólne osłabienie.
Ostra białaczka monocytowa, mimo że dotyczy krwi, objawia się pozornie błahymi infekcjami i osłabieniem. Choroba rozwija się gwałtownie, a przeżywalność pięcioletnia wynosi niespełna 25 proc.
Na końcu listy znajduje się rak mózgu, który u dorosłych bywa skutkiem przerzutów. W zależności od lokalizacji guza mogą występować bóle głowy, zaburzenia pamięci, wymioty, problemy z mową, a nawet napady padaczkowe.
Fot. Obraz Sasin Tipchai z Pixabay
Piwo i wódka znikną ze stacji paliw?
Widzę, że alkohol jest dla Ciebie wszystkim, skoro tak bronisz koncepcji jego wycofania ze stacji paliw... Oczywiście atak na Kościół i PIS jest dla Ciebie wartością samą w sobie i jedynym poglądem politycznym i życiowym. Jesteś zwykłym pokurczem umysłowym...
Bulbulator
15:33, 2025-07-21
Powiatowe Obchody Święta Policji w Piszu
Zwykle tchorze i dziwolongi z urazami z dziecinstwa ktore potrafia lapac zatrzymywac tylko dzieci na rowerach i hulajnogach spisywac bo juz prawdziwych przestempcow wcale nieruszaja bo albo sie ich boja albo z nimi wspolpracuja. Taka wlasnie jest prawda o polskiej milicji. Bo zamiast pomagac obywatelom to ich nekaja.
Takim
09:15, 2025-07-21
Zaskakujący finał sprawy wybuchu gazu w mieszkaniu
Do czego to doszlo zeby z odswiezaczy bimber robic :( ten swiat zchodzi na psy !
tygielek
11:19, 2025-07-19
Powiatowe Obchody Święta Policji w Piszu
Piska policja to tragedia. Nie szanują zwykłego obywatela. A najlepiej, żeby człowiek, któremu grozi krzywda nie przekraczał progu policji. Oni są tak zapracowani, że aż ich żal
Emerytka
09:46, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz