Od 3 marca zmieniają się przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Nowe regulacje najmocniej odczują najmłodsi użytkownicy.
Od wtorku (3 marca) obowiązują nowe zasady dotyczące jazdy hulajnogą elektryczną oraz innymi urządzeniami transportu osobistego. Zmiany wprowadzono z myślą o bezpieczeństwie na drogach i chodnikach.
Jak przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzieci poniżej 13. roku życia nie mogą kierować hulajnogą elektryczną na drodze.
Wyjątek dotyczy wyłącznie strefy zamieszkania – i to pod opieką osoby dorosłej. Oznacza to, że najmłodsi nie mogą samodzielnie poruszać się hulajnogą po jezdni ani drodze dla rowerów.
Przepisy jasno określają, że hulajnoga elektryczna to pojazd, a nie zabawka. Dlatego obowiązują konkretne zasady.
W pierwszej kolejności należy korzystać z drogi dla rowerów. Jeżeli jej nie ma, można wjechać na jezdnię tylko tam, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Chodnik dopuszczalny jest wyjątkowo – trzeba wtedy jechać powoli i ustępować pierwszeństwa pieszym.
To nie koniec zmian. Od 3 czerwca 2026 roku osoby poniżej 16. roku życia będą musiały jeździć w kasku – zarówno na hulajnodze elektrycznej, jak i na rowerze czy innym urządzeniu transportu osobistego.
Nowe przepisy nie wprowadzają dodatkowych opłat ani formalności, ale wyraźnie porządkują zasady i zaostrzają je wobec najmłodszych uczestników ruchu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
27. sesja Rady Miejskiej w Piszu
Kto komu daje dupy w radzie, bo na mieście huczy
Pytam raz jeszcze
10:41, 2026-03-02
27. sesja Rady Miejskiej w Piszu
Pani Konopa dawała w wyborach jakąś szanse na rozwój mojego miasta. ale po tym jak sprzedała się Kińskiemu jak zdradziła swoich wcześniejszych partnerów Zadroge Kaczkowskiego straciła u mnie i wielu piszan twarz. Jak można być taką sprzedajną osobą. Razem z Szymborskim Zuzgą Bobkową i likoma niemymi radnymi tworzy niezłe towrzystwo. Wstyd pani Zuzanno.
Majka
08:50, 2026-03-02
27. sesja Rady Miejskiej w Piszu
No i moja stara ps."Akumulator" pochodzi z innej planety,niech wszyscy o tym wiedzą!
Kieliszek z PGR Kali
10:03, 2026-03-01
27. sesja Rady Miejskiej w Piszu
Jeden nawet taki był co to w sowchozie praktyki miał i w komsomole. Tjo był lider i nawet po ruski umiał dobrze. Teraz te wszystkie lidery nawet po polsku nie umieją dobrze. Takie to lidery jak z tego tumanum czy jak to tam teraz się zwie
Kieliszek z PGR Ksli
09:02, 2026-03-01